Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jerzy Prokopiuk

Jerzy Prokopiuk

Jerzy Prokopiuk (1931-2021) był polskim gnostykiem, antropozofem, pisarzem i tłumaczem. Jako redaktor naczelny czasopisma Gnosis (1991-2000), Prokopiuk był ekspertem w dziedzinie ezoteryki, wprowadzając do Polski myśli Carla Gustava Junga.

Życiorys

Urodził się w Warszawie w rodzinie katolickiej. W młodości interesował się filozofią i ezoteryką. W 1951 roku został aresztowany, a w 1953 roku więziony za działalność antykomunistyczną. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał, zyskał mentora w osobie Roberta Waltera, co skłoniło go do lektury Rudolfa Steinera. Prokopiuk podróżował po Europie, zdobywając dostęp do literatury ezoterycznej i nawiązując kontakty z intelektualistami. Był również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Powszechnego Towarzystwa Antropozoficznego.

W latach 80. i 90. angażował się w działalność Klubu „Gnosis” oraz prowadził grupę „Jednorożec”, gdzie dyskutowano tematy ezoteryczne. Zmarł na COVID-19 w 2021 roku.

Klub Gnosis

Klub „Gnosis”, założony przez Prokopiuka na początku lat 90., skupiał się na popularyzacji ezoteryki, gnozy i antropozofii. Spotkania odbywały się w różnych warszawskich lokalizacjach, a uczestniczyli w nich liczni intelektualiści.

Światopogląd

Prokopiuk koncentrował się na duchowości antropozoficznej i idei, że człowiek jest mostem między światem duchowym a fizycznym. Krytykował współczesną polską duchowość i katolicyzm, doceniając epokę romantyzmu. Proponował połączenie polskiego idealizmu z antropozofią jako formą ezoteryki chrześcijańskiej.

Publikacje

  • Gnoza i gnostycyzm, 1998
  • Labirynty herezji, 1999
  • Światłość i radość, 2003
  • Rozdroża, czyli zwierzenia gnostyka, 2004
  • Manifest Wolności, 2014

Tłumaczenia i filmografia

Prokopiuk tłumaczył dzieła wielu uznawanych autorów, w tym Junga i Freuda. W 1993 roku udzielił wywiadu Andrzejowi Tadeuszowi Kijowskiemu, a w 2016 roku powstał film dokumentalny o jego twórczości.

Podsumowanie

Jerzy Prokopiuk pozostawił istotny ślad w polskiej ezoteryce i antropozofii, łącząc myśli gnostyckie z duchowością współczesną. Jego prace i działalność w Klubie „Gnosis” przyczyniły się do popularyzacji tych idei w Polsce.