„`html
Jerzy Nowosielski
Jerzy Nowosielski (ur. 7 stycznia 1923 w Krakowie, zm. 21 lutego 2011) był polskim malarzem, rysownikiem, scenografem oraz teologiem prawosławnym, uznawanym za jednego z najwybitniejszych ikonopisarzy współczesnych.
Życiorys
Nowosielski urodził się w rodzinie o różnorodnym tle etnicznym. W 1940 roku rozpoczął naukę w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie, a w latach 1942–1943 studiował ikonopisarstwo w Ławrze Uniowskiej. Po wojnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego twórczość oscylowała wokół sztuki sakralnej i scenografii.
Po przeprowadzce do Łodzi w 1950 roku, pracował jako kierownik artystyczny w Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek oraz wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1955 roku zadebiutował wystawą, a jego prace były prezentowane na międzynarodowych biennale.
W 1962 roku wrócił do Krakowa, gdzie kontynuował swoją działalność artystyczną. Jego dzieła zdobią wiele cerkwi i kościołów, w tym ikony i polichromie w Katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu oraz kaplicy greckokatolickiej w Krakowie.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1998)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1993)
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008)
- Tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000)
- Nagroda im. Jerzmanowskich (2010)
Upamiętnienie
W 2012 roku w Pałacu Prezydenckim otwarto Salę Jerzego Nowosielskiego, gdzie zaprezentowano jego dzieła. Rok 2023 ogłoszono Rokiem Jerzego Nowosielskiego, a Sejm RP poświęcił mu specjalne wydanie „Kroniki Sejmowej”.
Incydenty
Po śmierci artysty doszło do włamania do jego mieszkania, z którego skradziono cenne dzieła. Policja odzyskała skradzione obrazy, które zostały przekazane Fundacji Nowosielskich.
W latach 2015–2017 zniszczono polichromię Nowosielskiego w Olszynach, która po interwencji konserwatorskiej została przywrócona do pierwotnego stanu.
„`