Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jerzy Kamas

Jerzy Kamas

Jerzy Kamas (ur. 8 lipca 1938 w Łodzi, zm. 23 sierpnia 2015 w Otwocku) był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym. Swoją karierę rozpoczął w 1957 roku, a przez wiele lat związany był z Teatrem Narodowym oraz Teatrem Ateneum w Warszawie.

Reklama

Życiorys

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi w 1961 roku. Debiutował na scenie w Teatrze Ziemi Łódzkiej, a następnie występował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie grał w sztukach Szekspira oraz Dickensa.

W latach 1964–1967 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie, a od 1968 roku występował w Teatrze Narodowym. Jego role obejmowały postaci w spektaklach takich jak Nie-boska komedia, Hamlet czy Ryszard III.

Reklama

Od 1971 roku Kamas był związany z Teatrem Ateneum, gdzie grał przez 44 lata. Otrzymał nagrody za rolę w Pornografii Witolda Gombrowicza i występował w takich przedstawieniach jak Król Edyp i Zbrodnia i kara.

Życie prywatne

Jerzy Kamas był żonaty z Beatą, z którą miał dwóch synów. Jego pierwsza żona, Ewa Kamas, również była aktorką. Zmagał się z chorobą nowotworową jelit i zmarł w 2015 roku. Spoczywa na Starych Powązkach w Warszawie.

Filmografia i dubbing

Kamas był także aktywnym aktorem dubbingowym. Jego najważniejsze role dubbingowe obejmowały postacie w filmach takich jak:

  • Księga dżungli – Bagheera
  • Pogoda dla bogaczy – Estep
  • Niekończąca się opowieść – Cairon

Odznaczenia i nagrody

Jerzy Kamas otrzymał liczne odznaczenia, w tym:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2003)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1988)
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011)

W 1996 roku zdobył nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w filmie Kratka.

Podsumowanie

Jerzy Kamas pozostaje jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów, którego wkład w teatr i film zostanie zapamiętany na długo.

Reklama
Reklama