Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jerzy Buzek

Jerzy Buzek – Krótkie Wprowadzenie

Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach) to polski polityk, inżynier i profesor nauk technicznych. W latach 1997–2001 pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów, a w latach 2009–2012 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Był również działaczem opozycji demokratycznej w PRL oraz liderem Akcji Wyborczej Solidarność.

Reklama

Życiorys

Rodzina i Pochodzenie

Buzek pochodzi z ewangelickiej rodziny ze Śląska Cieszyńskiego. Po II wojnie światowej jego rodzina osiedliła się w Chorzowie.

Wykształcenie i Działalność Naukowa

Ukończył studia na Politechnice Śląskiej w 1963 roku, specjalizując się w mechanice i energetyce. Uzyskał tytuł doktora w 1969 roku, a następnie habilitował się w 1979. Pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN i jako wykładowca na Politechnice Śląskiej oraz Politechnice Opolskiej. W latach 1994–2001 był prorektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Reklama

Działalność Społeczna i Polityczna

Działalność Opozycyjna

Buzek przystąpił do „Solidarności” w 1980 roku, gdzie pełnił różne funkcje, w tym przewodniczącego Regionalnej Komisji Wykonawczej. Po wprowadzeniu stanu wojennego był redaktorem naczelnym podziemnego dwutygodnika.

Prezes Rady Ministrów

W 1997 roku uzyskał mandat posła z listy AWS. 14 lipca 2009 roku został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, pełniąc tę funkcję do 2012 roku. W 2014 roku po raz trzeci zdobył mandat europosła.

Życie Prywatne

Buzek jest członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jego żoną jest Ludgarda, a mają córkę Agatę.

Odznaczenia i Wyróżnienia

W 2012 roku otrzymał Order Orła Białego za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Jest także odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Izabeli Katolickiej oraz Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Zyskał również miano honorowego obywatela wielu polskich miast.

Podsumowanie

Jerzy Buzek to postać o znaczącym wpływie na polską politykę oraz działalność naukową, a także aktywny uczestnik historii Polski w czasach transformacji ustrojowej.

Reklama
Reklama