Jeremy Rifkin
Jeremy Rifkin, urodzony 26 stycznia 1945 roku w Denver, to amerykański ekonomista, politolog i publicysta. Jest znany ze swoich badań nad wpływem innowacji technologicznych i naukowych na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko.
Wykształcenie
Rifkin ukończył Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, uzyskując tytuł licencjata z ekonomii w 1967 roku. Następnie studiował w Szkole Prawa i Dyplomacji na Uniwersytecie Tufts, gdzie specjalizował się w stosunkach międzynarodowych.
Działalność i publikacje
Rifkin jest założycielem i prezesem Fundacji na rzecz Trendów Ekonomicznych (FOET). Specjalizuje się w tematach związanych z ekonomią, zmianami klimatycznymi oraz bezpieczeństwem energetycznym. Jego doradztwo obejmowało współpracę z wieloma europejskimi liderami, w tym Romano Prodim i Angelą Merkel.
Wielu jego książek zdobyło popularność i przyczyniło się do ważnych debat społecznych:
- Who Should Play God? (1977) – krytyka biotechnologii.
- Koniec pracy (1995) – analiza wpływu technologii na zatrudnienie.
- The Biotech Century (1998) – krytyka biznesu genetycznego.
- Europejskie marzenie (2004) – międzynarodowy bestseller, nagrodzony w 2005 roku.
Krytyka
Poglądy Rifkina są kontrowersyjne. Czasopismo Time określiło go jako „najbardziej znienawidzonego człowieka przez świat nauki”. Krytycy, w tym filozof ekonomii Constantine George Caffentzis oraz profesor Stephen Jay Gould, zarzucają mu brak solidnych podstaw teoretycznych i empirycznych w jego pracach. Z kolei Stowarzyszenie Zaangażowanych Naukowców uznaje niektóre z jego publikacji za wartościowe źródło informacji.
Tłumaczenia prac na język polski
- Entropia. Nowy światopogląd, Katowice 2008.
- Koniec pracy, Wrocław 2001.
- Wiek dostępu, Wrocław 2003.
- Europejskie marzenie, Warszawa 2005.
- Trzecia Rewolucja Przemysłowa, Katowice 2012.
- Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych, Warszawa 2016.
Podsumowanie
Jeremy Rifkin jest wpływowym myślicielem, którego prace dotyczące technologii, pracy i przyszłości społeczeństwa wywołują zarówno uznanie, jak i krytykę. Jego publikacje i doradztwo w sprawach ekonomicznych mają znaczący wpływ na debatę publiczną w Europie i na świecie.