Jena – Miasto w Turyngii
Jena to miasto w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, położone nad rzeką Soławą. Z populacją 111,191 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2022) jest drugim co do wielkości miastem w Turyngii.
Historia
Średniowiecze
Jena ma długą historię osadnictwa, sięgającą epok kamienia i brązu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1182 roku. W 1230 roku osada uzyskała status miasta, co przyczyniło się do jej rozwoju, zwłaszcza w produkcji wina. W XIV wieku Jena stała się częścią elektoratu Saksonii.
Nowożytność
Reformacja dotarła do Jeny w 1523 roku, a w 1548 roku założono Szkołę Wyższą, która później przekształciła się w uniwersytet. W XVIII wieku miasto przeżywało kryzys gospodarczy, jednak w XIX wieku Jena stała się ważnym ośrodkiem przemysłu optycznego.
XIX wiek
Bitwa pod Jeną-Auerstedt w 1806 roku była kluczowym wydarzeniem, które prowadziło do oporu wobec rządów napoleońskich. W 1815 roku powstał pierwszy burszenszaft, a miasto zyskało znaczenie polityczne. W XIX wieku Jena rozwijała się dzięki przemysłowi, a także zyskała na znaczeniu jako ośrodek naukowy.
XX wiek
W czasie II wojny światowej Jena doświadczyła poważnych zniszczeń w wyniku bombardowań. Po wojnie miasto znalazło się w radzieckiej strefie okupacyjnej. W 1945 roku uniwersytet wznowił działalność jako pierwsza niemiecka uczelnia. W 1952 roku Jena stała się częścią NRD, gdzie miała miejsce silna opozycja wobec reżimu.
Demografia
Jena to dynamicznie rozwijające się miasto, które w 1975 roku osiągnęło 100,000 mieszkańców.
Gospodarka
- Ośrodek przemysłu optycznego (Carl Zeiss, Jenoptik, SCHOTT JENAer GLAS)
- Przemysł poligraficzny, szklarski i farmaceutyczny
Komunikacja
Jena dysponuje pięcioma stacjami kolejowymi, co ułatwia komunikację z innymi miastami.
Zabytki
- Planetarium Zeissa
- Obserwatorium astronomiczne
- Ogród botaniczny
- Muzeum Optyki
- Kościoły (m.in. kościół św. Michała)
Sport
- FC Carl Zeiss Jena – klub piłkarski
- Ernst-Abbe-Sportfeld – stadion
Współpraca
Jena współpracuje z wieloma miastami partnerskimi, w tym z Aubervilliers (Francja), Berkeley (USA) oraz Lidzbarkiem Warmińskim (Polska).