Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jelonek (powiat przysuski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Jelonek – Wieś w Polsce

Jelonek to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Odrzywół, nad rzeką Drzewiczką. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie miast Drzewica, Przysucha i Nowe Miasto nad Pilicą. Wieś ma charakter prywatny i w drugiej połowie XVI wieku była częścią powiatu radomskiego w województwie sandomierskim. Mieszkańcy kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Jadwigi w Odrzywole.

Historia Jelonka

Osadę Jelonek założyli bracia Duninowie herbu Łabędź, w tym Piotr, naczelnym dowódcą wojsk polskich w czasie wojny trzynastoletniej. Ród Duninów jest jednym z najstarszych w Polsce. Wczesnośredniowieczni przodkowie Duninów posiadali liczne ziemie na pograniczu dawnych powiatów opoczyńskiego i radomskiego, co przyczyniło się do powstania wielu rodów szlacheckich, w tym Sulgostowskich.

Jelonek po raz pierwszy wzmiankowany był w spisie podatkowym z 1508 roku, gdzie wymieniani byli właściciele Jan Sulgostowski i Barbara z Boglewskich. Nazwa wsi pochodzi od zwierzęcia – jelonka. Kolejna wzmianka z 1511 roku z wizytacji diecezji gnieźnieńskiej wskazuje na nazwę Ielonek.

W 1569 roku Jelonek był w posiadaniu rodów Sulgostowskich i Rzuchowskich, a do 1665 roku należał do Sulgostowskich. Następnie przeszedł w ręce Tytusa Liwiusza Boratiniego, a po jego śmierci, w 1723 roku, dobra sprzedano Janowi Brzuchowskiemu. Po jego bezpotomnej śmierci, wieś stała się własnością rodu Świdzińskich, z główną siedzibą w Sulgostowie.

W 1827 roku wieś liczyła 7 chałup i 80 mieszkańców. W 1864 roku Jelonek włączono do gminy Klwów, a liczba mieszkańców wzrosła do 120 w 15 domach. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa radomskiego, a od 2004 roku wchodzi w skład gminy Odrzywół. Obecnie w Jelonku znajduje się 40 domów i 87 mieszkańców, nie licząc wczasowiczów.

Podsumowanie

  • Wieś Jelonek w województwie mazowieckim.
  • Założona przez braci Duninów herbu Łabędź.
  • Pierwsza wzmianka w 1508 roku.
  • Obecnie 40 domów i 87 mieszkańców.

„`