„`html
Jeffrey David Sachs
Jeffrey David Sachs, urodzony 5 listopada 1954 roku w Detroit, jest amerykańskim ekonomistą żydowskiego pochodzenia. Zyskał uznanie jako doradca rządów w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, byłym ZSRR, Azji i Afryce. Jego prace koncentrują się na walce z ubóstwem, redukcji zadłużenia oraz zwalczaniu chorób, w tym HIV/AIDS w krajach rozwijających się. Jest autorem licznych artykułów i książek o tematyce ekonomicznej.
Życiorys
Sachs doradzał w rozwiązywaniu kryzysów gospodarczych w takich krajach jak Boliwia, Rosja i Polska. W 1985 roku pomógł zahamować hiperinflację w Boliwii poprzez regulacje cen. W 1989 roku, jako doradca „Solidarności”, opracował wstępny projekt programu transformacji polskiej gospodarki, znany jako plan Balcerowicza. Plan ten miał na celu szybkie wprowadzenie reform i zmian systemowych.
W 1983 roku Sachs został profesorem Uniwersytetu Harvarda, gdzie wykładał przez 20 lat. W 2002 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Był także doradcą Sekretarza Generalnego ONZ oraz dyrektorem Projektu Milenijnego ONZ.
Prace i krytyka
W swojej książce „Koniec z nędzą. Zadanie dla naszego pokolenia” z 2005 roku, Sachs zwraca uwagę na to, że poprawa sytuacji w Afryce wymaga znacznego wzrostu pomocy międzynarodowej. Uważa, że masowe ubóstwo można zwalczyć w ciągu 20 lat, wskazując na sukcesy Chin i Indii. Krytycy, w tym keynesiści i socjaldemokraci, oceniają jego koncepcje jako utopijne, które mogą przyczyniać się do wzrostu ubóstwa.
Życie prywatne
Jeffrey Sachs jest żonaty z Sonią Ehrlich Sachs, pediatrą, i mają troje dzieci: Lisę, Hannah i Adama.
Odznaczenia
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1999 roku.
Linki zewnętrzne
„`