Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jędrzej Moraczewski (historyk)

Jędrzej Moraczewski

Jędrzej Moraczewski (1802-1855) był polskim historykiem, publicystą i działaczem społecznym, uznawanym za przedstawiciela lelewelowskiej szkoły historycznej. Jego działalność obejmowała m.in. tworzenie encyklopedii oraz pracę w różnych organizacjach społecznych.

Reklama

Życie i edukacja

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Dusinie. Kształcił się w Poznaniu oraz Kaliszu, a studia prawnicze i filozoficzne ukończył na uniwersytetach w Berlinie i Heidelbergu. Po zakończeniu studiów pracował w sądownictwie oraz w redakcji „Powszechnego Dziennika Krajowego”.

W 1830 roku zaangażował się w powstanie listopadowe, pełniąc misję dyplomatyczną w Lipsku oraz walcząc w pułku Grothusa. Po powrocie do rodzinnego majątku w Zielątkowie, osiedlił się na stałe w Poznaniu w 1841 roku.

Reklama

Działalność społeczna i publicystyczna

Moraczewski był aktywnym uczestnikiem życia społecznego w Poznaniu. Współtworzył m.in. Bazar, Bank Ziemiański oraz Centralne Towarzystwo Rolnicze. Angażował się w działania na rzecz założenia polskiego uniwersytetu oraz stałej sceny teatralnej w Poznaniu.

W latach 1842-1852 redagował „Starożytności Polskie”, jedną z pierwszych polskich encyklopedii. Był także współzałożycielem „Dziennika Domowego” oraz organizacji takich jak Towarzystwo Przemysłowe Polskie i Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych.

Publikacje

  • Dzieje Rzeczypospolitej polskiej, tomy 1–9 (1843–1855)
  • Opis pierwszego Zjazdu słowiańskiego
  • Gospodarza Jędrzeja opowiednia podług starych księg polskich, t. 1–3 (1850–1854)
  • Wypadki poznańskie z roku 1848 (1850)
  • Włościanin polski ze względu historycznego, statystycznego i politycznego
  • Polska w złotym wieku przedstawiona wyimkami z Dziejów Rzeczypospolitej Polskiej

Jędrzej Moraczewski pozostaje ważną postacią w polskiej historii, zarówno jako badacz, jak i działacz społeczny, a jego publikacje stanowią cenny wkład w historiografię polską.

Reklama
Reklama