Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jednostka urojona

Jednostka Urojona

Jednostka urojona, oznaczana jako i, to liczba zespolona, której kwadrat wynosi -1. Wprowadzenie symbolu i przypisuje się Leonhardowi Eulerowi, a Carl Friedrich Gauss popularyzował go od 1801 roku. W inżynierii oznaczenie to często zamienia się na j, aby uniknąć pomyłki z natężeniem prądu, które oznaczane jest literą i.

Reklama

Równanie x^2 = -1 ma dwa pierwiastki, które są wzajemnie przeciwne. Cykliczne potęgi liczby i przyjmują wartości:

  • i^n = 1n = 4k
  • i^n = in = 4k + 1
  • i^n = -1n = 4k + 2
  • i^n = -in = 4k + 3

Interpretacje

Algebra Abstrakcyjna

Ciało liczb rzeczywistych \mathbb R nie jest algebraicznie domknięte, co oznacza, że istnieją wielomiany, które nie mają rzeczywistych rozwiązań. Dodanie jednostki urojonej i do \mathbb R tworzy liczby zespolone, które są ciałem algebraicznie domkniętym. Liczby zespolone mają postać a + bi, gdzie a, b \in \mathbb R.

Reklama

Operacje arytmetyczne na liczbach zespolonych są zdefiniowane jako:

  • Dodawanie: (a + bi) + (c + di) = (a + c) + (b + d)i
  • Mnożenie: (a + bi)(c + di) = (ac – bd) + (ad + bc)i

Układ Współrzędnych

Diagram Arganda, zaproponowany przez Caspara Wessela, przedstawia liczby zespolone w układzie współrzędnych kartezjańskich. Liczba zespolona z = a + bi odpowiada punktowi o współrzędnych (a, b), a jednostka urojona i jest reprezentowana jako punkt (0, 1).

Przestrzenie Unitarne i Euklidesowe

W przestrzeniach unitarnej i euklidesowej, jednostka urojona \mathbf i = [0, 1] jest prostopadła do jednostki rzeczywistej \mathbf 1 = [1, 0], co tworzy ortonormalną bazę.

Algebra Clifforda

W kontekście algebry Clifforda, struktura ciała liczb zespolonych jest z nią izomorficzna, a wektor \mathbf e odpowiada jednostce urojonej.

Uogólnienia

Konstrukcja ciała liczb zespolonych może być rozszerzana na inne struktury, takie jak kwaterniony, gdzie działania dodawania i mnożenia są zdefiniowane na parach uporządkowanych liczb zespolonych.

Reklama
Reklama