Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jazid I

Jazid I

Jazid I (ok. 642–683) był drugim kalifem z dynastii Umajjadów, rządzącym w latach 680–683. Jako syn Mu’awiji I, uczestniczył w wyprawach przeciwko Cesarstwu Bizantyńskiemu, w tym w oblężeniu Konstantynopola. Jego panowanie trwało tylko trzy lata i było naznaczone buntami, które pogłębiły podziały między szyitami a sunnitami.

Życiorys

Jazid I urodził się około 642 roku jako syn Mu’awiji I i Majsūn, syryjskiej Arabki. W młodości towarzyszył matce w podróżach po Pustyni Syryjskiej, gdzie zdobywał umiejętności myśliwskie i jeździeckie. W 669 roku dowodził siłami wsparcia dla Fadala al-Ansariego w wyprawie na Bizancjum.

Sukcesja po ojcu

Mu’awija I mianował Jazida swoim następcą w 679 roku, co miało na celu wprowadzenie dziedziczności tronu. Po śmierci ojca w 680 roku, Jazid objął władzę jako kalif.

Panowanie

W początkowym okresie rządów Jazid I uwolnił Ukbę ibn Nafiego z więzienia i powierzył mu dowództwo nad wyprawami do Maghrebu. Jazid zdecydował się na stabilizację granic z Bizancjum, rezygnując z agresywnych rajdów. Wprowadził także system administracji okręgów wojskowych ajnad, co przyczyniło się do profesjonalizacji armii.

W 680 roku doszło do bitwy pod Karbalą, gdzie zginął Husajn ibn Alego, co pogłębiło konflikt między szyitami a sunnitami. W 683 roku wybuchło powstanie przeciwko władzy Umajjadów, które Jazid stłumił, ale zmarł w tym samym roku, pozostawiając trony nieletniemu synowi Mu’awiji II.

Oceny kalifa

Jazid I był postrzegany jako utalentowany władca, jednak późniejsi historycy krytykowali jego styl życia, w tym zamiłowanie do alkoholu i polowań. Wprowadzając muzykę na dwór, spotkał się z negatywną reakcją tradycjonalistów. Opinie na jego temat są zróżnicowane, od oskarżeń o tyranię po zapewnienia, że był lubiany przez poddanych.

Podsumowanie

Jazid I, jako kalif Umajjadów, znacząco wpłynął na rozwój imperium arabskiego, ale jego panowanie zakończyło się buntem i chaosem po jego śmierci. Jego dziedzictwo jest złożone, z jednej strony jako zdolnego władcy, z drugiej jako postaci kontrowersyjnej, na którą wpływ miały różnorodne opinie współczesnych mu ludzi.