Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jazda indywidualna na czas

Chcę dodać własny artykuł

Jazda indywidualna na czas

Jazda indywidualna na czas, znana jako czasówka indywidualna, to konkurencja w kolarstwie szosowym, polegająca na jak najszybszym pokonaniu odcinka trasy o długości od 10 do 80 km. Długość trasy zależy od kategorii wiekowej, płci zawodników oraz charakteru zawodów.

Zasady

Zgodnie z przepisami UCI, zawodnicy startują pojedynczo z zatrzymanej pozycji w odstępach od jednej do trzech minut. Kolejność startów ustalana jest przez organizatora na podstawie obiektywnych kryteriów, takich jak klasyfikacja czasowa w wyścigach wieloetapowych. Kolarze nie mogą korzystać z pomocy innych, co oznacza, że nie mogą jechać w grupach. Jeśli jeden zawodnik doścignie innego, musi go wyprzedzić lub zachować odstęp 25 metrów. Na trasie znajdują się punkty mierzenia czasu, które pozwalają na bieżąco porównywać wyniki zawodników.

Sprzęt

Rower używany w jeździe na czas musi spełniać normy UCI. Kolarze korzystają ze specjalnie zaprojektowanych rowerów oraz odzieży. Popularne są kierownice typu lemondka oraz pełne tylne koła, co zmniejsza opór aerodynamiczny. Kolarze noszą opływowe skafandry z ukrytymi szwami oraz aerodynamiczne kaski.

W przeciwieństwie do wyścigów ze startu wspólnego, gdzie zabronione jest użycie kół z mniej niż 16 szprychami ze względów bezpieczeństwa, w jeździe na czas dopuszczalne są przednie koła o konstrukcji skorupowej z minimalną liczbą poprzeczek.