Puncak Jaya
Puncak Jaya, znany również jako Piramida Carstensza, Mount Carstensz, Nemangkawi i Gunung Sukarno, to najwyższy szczyt Indonezji oraz całej Oceanii, osiągający wysokość 4884 m n.p.m. Jest to również najwyższy szczyt świata położony na wyspie. Jego nazwa pochodzi od holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza, który w 1623 roku zarejestrował obecność lodowca na tej górze. W latach 90. XX wieku ustalono, że lodowce na Puncak Jaya, a także na pobliskim Puncak Trikora, zanikają, a te, które przetrwały, gwałtownie się cofają.
Wspinaczka na Puncak Jaya
Wspinaczka na Puncak Jaya jest wymagająca i wyczerpująca. Stoki góry mają wysokość około 3000 metrów, a lodowe ściany osiągają do 600 metrów. Dotarcie do szczytu wymaga kilkudniowego marszu przez wilgotny las równikowy, gdzie opady deszczu występują codziennie przez 4 do 7 godzin.
Historia zdobycia szczytu
Puncak Jaya został po raz pierwszy zdobyty 13 lutego 1962 roku przez zespół w składzie: Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Temple. Był to przedostatni szczyt, który zdobyto w ramach Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, który dotarł na szczyt, był Jerzy Kostrzewa, który osiągnął to 12 lipca 1999 roku.
Kopalnia Grasberg
W odległości zaledwie kilku kilometrów na zachód od Puncak Jaya znajduje się największa na świecie kopalnia odkrywkowa złota – Grasberg.
Podsumowanie
- Puncak Jaya to najwyższy szczyt Indonezji (4884 m n.p.m.).
- Znany również jako Piramida Carstensza i Gunung Sukarno.
- Po raz pierwszy zdobyty w 1962 roku.
- Pierwszy Polak na szczycie: Jerzy Kostrzewa (1999).
- W pobliżu znajduje się kopalnia Grasberg – największa na świecie.