„`html
Jawiszowice
Jawiszowice to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Brzeszcze, nad rzeką Wisłą.
Położenie
Wieś graniczy z Brzeszczami i Przecieszynem na północy, ze Skidziniem i Zasolem na wschodzie, Zasolem Bielańskim oraz Wilamowicami na południu i Górą na zachodzie. Powierzchnia sołectwa wynosi 1529 ha, a liczba ludności to 6794, co daje gęstość zaludnienia 444,3 os./km².
Historia
Jawiszowice po raz pierwszy wzmiankowane były w 1326 roku. Wówczas znajdowały się w granicach księstwa oświęcimskiego. W 1457 roku miejscowość została zakupiona przez króla Polski. W 1504 roku powstał pierwszy drewniany kościół św. Marcina. Po rozbiorach w 1772 roku Jawiszowice weszły w skład monarchii austro-węgierskiej.
W okresie II wojny światowej istniał tu niemiecki oboz pracy przymusowej, a po wojnie część ziem została przejęta przez Brzeszcze. W 1973 roku miejscowość została siedzibą gminy Jawiszowice.
Ludzie związani z miejscowością
- Jan Wawrzyczek (1912–2000)
- Antoni Fajferek, ekonomista
- ks. dr Henryk Zątek, kawaler Medalu św. Brata Alberta
Zabytki
W Jawiszowicach znajdują się obiekty wpisane do rejestru zabytków:
- Budynek dawnej łaźni obozowej przy ul. Dworcowej
- Zespół kapliczek przydrożnych (XVIII i XIX wiek)
- Pomnik ku czci poległych mieszkańców (renowacja w 2019 roku)
Przemysł
W miejscowości funkcjonują szyby kopalni KWK Brzeszcze oraz zakłady POM, które po 1989 roku zostały sprywatyzowane i zajmują się naprawą samochodów dostawczych.
Sport i rekreacja
Klub Sportowy LKS Jawiszowice, założony w 1951 roku, reprezentuje miejscowość w IV lidze. W drużynie grali m.in. Krzysztof Chrapek i Przemysław Pitry.
Podsumowanie
Jawiszowice to wieś z bogatą historią, zabytkami, aktywnym życiem społecznym oraz sportowym, która przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
„`