„`html
Jasne Pole
Jasne Pole (niem. Hellefeld) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Krotoszyn. Współrzędne geograficzne miejscowości to 51°42’45″N 17°32’24″E.
Historia
Wieś Jasne Pole powstała w 1799 roku jako jedna z ewangelickich kolonii w okolicach Krotoszyna, w ramach kolonizacji fryderycjańskiej. Osiedliło się tu 35 rodzin z Wirtembergii, głównie z miejscowości Bickelsberg. W XIX wieku wieś należała do księstwa krotoszyńskiego, a w okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego funkcjonowała jako kolonia Hellefeld. W 1837 roku zamieszkiwało ją 264 mieszkańców w 38 domach.
Jasne Pole charakteryzuje się typowym pruskim układem ulicówki, co przetrwało do dziś. W okolicy znajdowały się inne miejscowości, w których osiedlili się sąsiedzi z ojczyzny założycieli, takie jak Chwałki, Henryków i Różopole. W połowie wsi znajduje się cmentarz, który obecnie jest pod opieką; w 2009 roku został uprzątnięty i upamiętniony pamiątkowym głazem.
W latach 1975–1998 Jasne Pole należało do województwa kaliskiego.
Położenie
Jasne Pole leży około 8 km na wschód od Krotoszyna i 16 km na zachód od Ostrowa, przy drodze Krotoszyn-Orpiszew-Janków Zaleśny.
Zabytki
- Płaskorzeźbiona płyta ku pamięci Adama Mickiewicza z 1913 roku, autorstwa Antoniego Olejniczaka, przedstawiająca Wajdelotę oraz dwie postacie z „Konrada Wallenroda”.
- Cmentarz ewangelickich mieszkańców wsi, datowany na lata 1799-1945.
Przyroda
- Obszar Chronionego Krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy.
- Grupy dębów w Dąbrowach Krotoszyńskich, niektóre z nich mają około 230-250 lat.
„`