Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, jest największą jaskinią pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi istotne stanowisko archeologiczne, w którym odkryto narzędzia krzemienne kultury mikocko-prądnickiej oraz szczątki neandertalczyków, datowane na około 115 tys. lat, co czyni je najstarszymi znanymi śladami ludzkimi w Polsce.

Reklama

Historia i badania

Informacje o jaskini sięgają 1691 roku. Pierwsze badania naukowe odbyły się w latach 1901-1909 oraz 1912, prowadzone przez Stanisława Jana Czarnowskiego. W XX wieku badania kontynuowali Stefan Krukowski oraz Stanisław Kowalski. Od 2007 roku jaskinia jest przedmiotem badań zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Charakterystyka obiektu

Jaskinia ma jedną dużą komorę o długości 88 m, maksymalnej szerokości 23 m i wysokości ponad 10 m. Strop jaskini zdobią stalaktyty i stalagmity, a na jej dnie znajdują się warstwy osadów, w tym kości zwierząt epoki lodowcowej. Temperatura w jaskini wynosi 7-8°C.

Reklama

Udostępnianie dla turystów

Jaskinia jest dostępna dla zwiedzających w okresie letnim, wyłącznie z przewodnikiem. Przed wejściem znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa. Czas zwiedzania wynosi około 15 minut.

Znaczenie kulturowe

Jaskinia Ciemna była miejscem spotkań wielu znanych postaci, w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Fryderyka Chopina. W 1924 roku została uznana za zabytek.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama