Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jarocin (województwo podkarpackie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Jarocin – wieś w Polsce

Jarocin to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, na Równinie Biłgorajskiej. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa tarnobrzeskiego.

Historia i osadnictwo

Gmina Jarocin leży w Kotlinie Sandomierskiej, gdzie ślady osadnictwa sięgają czasów prehistorycznych. Obszar ten, niegdyś zajmowany przez Puszczę Sandomierską, przez długi czas był niezamieszkany z powodu trudnych warunków naturalnych. W początkowych fazach osadnictwa, tereny te stanowiły schronienie dla chłopów i uciekinierów.

Rozwój gospodarczy

Pierwsi osadnicy korzystali z bogactw naturalnych, zajmując się łowiectwem i bartnictwem. W XVIII wieku nastąpił rozwój gospodarczy, który przyczynił się do organizacji osadnictwa. W rejonie powstały wioski związane z przemysłem drzewnym, a chłopi z przeludnionych obszarów przybyli w celu pracy przy karczunku lasów.

Jarocin na mapach historycznych

Najstarsze mapy, takie jak ta stworzona przez Fryderyka von Miega w latach 1779-1782, wskazują na obecność miejscowości w regionie, choć Jarocin nie był jeszcze wymieniony z nazwy. Legenda głosi, że pierwszy osadnik przybył w XVI wieku, zakładając smolarnię po ucieczce z majątku swojego pana.

XX wiek i działania wojenne

Mieszkańcy Jarocina brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz II wojnie światowej, z wieloma osobami odznaczonymi za bohaterską postawę. W czasie okupacji niemieckiej wiele osób zginęło, w tym proboszcz ks. Marian Kędzierski. Jarocin został odznaczony Krzyżem Grunwaldzkim III klasy za postawę w czasie okupacji.

Życie religijne

Miejscowości w gminie, w tym Jarocin, należały pierwotnie do parafii Pysznica, a później do parafii w Kurzynie Średniej. W 1875 roku w Szyperkach zbudowano cerkiew dla grekokatolików.

Współczesność

Dziś Jarocin jest miejscem z bogatą historią oraz atrakcjami, takimi jak zalew z plażą i licznymi pomnikami upamiętniającymi wydarzenia historyczne oraz bohaterów II wojny światowej.

„`