„`html
Janowo
Janowo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie. Pierwotnie miasto, uzyskało lokację miejską w 1421 roku, a w 1869 roku utraciło prawa miejskie. Jako Janów było miastem królewskim w Koronie Królestwa Polskiego.
Historia
Na terenie dzisiejszego Janowa istniała osada oraz kościół, co potwierdzają dokumenty z czasów lokacji. Związana z miejscowością legenda mówi o księciu Janie Starszym, który po wypadku na polowaniu został uratowany przez mieszkańców. Wdzięczny za opiekę, książę lokował gród w tym miejscu, nadając mu herb z wizerunkiem patrona – Jana Chrzciciela.
W 1374 roku w Janowie powstał kościół, który stał się symbolem miejscowości. Po nadaniu przywilejów przez księcia mazowieckiego w 1421 roku, Janowo stało się miasteczkiem rządowym. W XV wieku odbywały się tu zjazdy sądowe, a księżęta wprowadzili targi i jarmarki. Miasto cieszyło się przywilejami handlowymi i gospodarczymi, a w połowie XVI wieku było trzecim co do wielkości miastem w regionie.
W 1827 roku Janowo miało 140 domów i 2059 mieszkańców. W 1862 roku liczba mieszkańców wynosiła 1616, w tym 1095 katolików i 629 Żydów, którzy zajmowali się rolnictwem oraz wyrobem płótna. Janowo utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym.
Ludzie związani z Janowem
- Władysław Biały (1882–1940) – ksiądz katolicki
- Ryszard Juszkiewicz – prawnik, historyk, senator I i II kadencji
„`