Janowo
Janowo (niem. Johannisdorf) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn, przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 518 i 525. Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Janowo, a następnie przez kilka lat siedzibą gromady. W latach 1975-1998 była częścią województwa elbląskiego. We wsi znajdowała się przeprawa promowa na trasie Kwidzyn – Gniew.
Historia
W 1901 roku zbudowano wąskotorową linię kolejową, łączącą Kwidzyn z Gniewem, która została zlikwidowana w 1920 roku z powodu przecięcia przez granicę polsko-niemiecką. W tym samym roku podczas plebiscytu na Powiślu, 48% mieszkańców Janowa opowiedziało się za Polską, co doprowadziło do przyznania miejscowości Polsce. Janowo stało się częścią tzw. Małej Polski, mimo że granica była blisko, zaledwie 1,5 km na wschód od wsi.
W międzywojniu w Janowie znajdowała się placówka Straży Celnej. W sierpniu 1939 roku, przed wybuchem II wojny światowej, do wsi skierowano dwa plutony wojska. Po zniszczeniu mostów tczewskich przez Polaków, oddziały zostały ewakuowane, a po wkroczeniu Niemców, 13 Polaków zostało rozstrzelanych. Na cmentarzu w Janowie znajduje się mogiła poświęcona tym ofiarom.
Zabytki
W Janowie znajdują się zabytki wpisane do rejestru NID:
- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (1867-1872, nr rej. 332/94 z 14.02.1994)
- Cmentarz przykościelny (nr rej. j.w.)
- Brama (nr rej. j.w.)
Kościół z końca XIX wieku zbudowany jest w stylu neogotyckim, z wieżyczką nad fasadą.
Urodzeni w Janowie
- Teofil Kuczyński