Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jan XIII (papież)

Jan XIII

Jan XIII (łac. Ioannes XIII, ur. w Rzymie, zm. 6 września 972) był papieżem w latach 965-972. Urodził się jako syn Jana Episcopusa, a przed objęciem papieskiego tronu był biskupem Narni.

Reklama

Wybór i pontyfikat

Jan XIII został wybrany na papieża jako kandydat kompromisowy, pięć miesięcy po śmierci Leona VIII, w czasach napięć politycznych w Rzymie. Wprowadził rządy despotyczne, co doprowadziło do powstania przeciwko niemu w grudniu 965 roku. Po uwięzieniu i wygnaniu do Kampanii, uzyskał pomoc od Ottona I, co pozwoliło mu na powrót do Rzymu w listopadzie 967 roku.

Reformy i działania

Podczas swojego pontyfikatu Jan XIII zorganizował synod w kwietniu 967 roku, który doprowadził do kilku istotnych reform:

Reklama
  • Przywrócenie egzarchatu Rawenny do Kościoła.
  • Wprowadzenie celibatu dla duchowieństwa.
  • Wsparcie dla opactwa w Cluny.
  • Erygowanie arcybiskupstwa magdeburskiego oraz wyświęcenie pierwszego arcybiskupa Adalberta.

W grudniu 967 roku Jan koronował Ottona II na współcesarza, a pięć lat później udzielił mu ślubu z księżniczką Teofano, co miało na celu poprawę relacji pomiędzy Rzymem a Konstantynopolem.

Znaczenie dla Polski

W czasie pontyfikatu Jana XIII, Polska przyjęła chrzest dzięki Mieszkowi I. W 968 roku powstało pierwsze biskupstwo misyjne w Poznaniu z biskupem Jordanem na czele.

Pochówek

Jan XIII został pochowany w bazylice św. Pawła za Murami.

Podsumowanie

Jan XIII odegrał kluczową rolę w historii Kościoła oraz polityki europejskiej, wprowadzając istotne reformy i wspierając chrystianizację Polski.

Reklama
Reklama