Jan VIII – Papież
Jan VIII (łac. Ioannes VIII) był papieżem od 14 grudnia 872 do 16 grudnia 882. Urodził się w Rzymie jako syn Gundona i w momencie wyboru na Stolicę Piotrową był archidiakonem.
Życiorys
Podczas pontyfikatu Jana VIII miały miejsce napięcia z Konstantynopolem, które nasiliły się po przywróceniu Focjusza na urząd patriarchy. Papież musiał zmierzyć się z wewnętrzną opozycją, co zaowocowało ekskomuniką jego głównego rywala, Formozusa, w 876 roku.
Jan VIII zezwolił św. Metodemu na używanie języka słowiańskiego w liturgii. W obliczu zagrożenia ze strony Saracenów, którzy osiedlili się na Sycylii, papież zbudował flotę i osobiście objął nad nią dowództwo. Wkrótce jednak, w obliczu braku wsparcia ze strony Karolingów, zmuszony był przekupić najeźdźców, aby nie plądrowali Rzymu.
W poszukiwaniu sojuszników, Jan VIII zaakceptował Focjusza i wziął udział w synodzie w Hagia Sophia, co doprowadziło do uzyskania wsparcia militarnego przeciw Saracenom oraz do stabilizacji relacji między Kościołami. Papież odniósł sukces w bitwie koło przylądka Circe.
Po śmierci Ludwika II, Jan VIII najpierw wspierał Karola II Łysego, a następnie, w obliczu inwazji Karlomana, został uwięziony. Udało mu się jednak uciec do Prowansji, gdzie koronował Ludwika Jąkałę, a później również Karola III Grubego w 881 roku.
Jan VIII dążył do wzmocnienia pozycji Kościoła w obliczu arystokracji, która dominowała w hierarchii kościelnej. Został zabity 16 grudnia 882 roku, co uczyniło go pierwszym z ośmiu średniowiecznych papieży zamordowanych. Po jego śmierci rozpoczął się okres tzw. ciemnego stulecia.
Legendy
Według legendy z XIII wieku, imienia Jan VIII miała używać papieżyca Joanna.
Przypisy
Bibliografia
- Kategoria:Zmarli w 882
- Kategoria:Ludzie urodzeni w Rzymie
- Kategoria:Papieże IX wieku