Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jan Rzepa

„`html

Reklama

Jan Rzepa

Jan Rzepa (14 czerwca 1899 – 23 marca 2005) był porucznikiem Wojska Polskiego i najdłużej żyjącym uczestnikiem powstania wielkopolskiego.

Życiorys

W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej, gdzie został ranny w bitwie pod Verdun. W powstaniu wielkopolskim uczestniczył w zdobyciu stacji kolejowej w Miałach. Po wojnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach międzywojennych mieszkał w Pożarowie i Wartosławiu.

Reklama

W 1939 roku uczestniczył w wojnie obronnej jako członek Armii „Poznań”, a po jej zakończeniu trafił do obozu jenieckiego. Po wojnie mieszkał w Poznaniu, a od 1959 roku we Wronkach, gdzie pracował w przedsiębiorstwie gospodarki komunalnej.

W czerwcu 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski awansował go do stopnia porucznika i wręczył pamiątkową szablę oficerską. Rzepa brał udział w wielu obchodach związanych z powstaniem wielkopolskim, będąc ostatnim żyjącym uczestnikiem tych wydarzeń przez ostatnie pół roku swojego życia.

Upamiętnienie

Pośmiertnie, 25 marca 2005 roku, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za swoje zasługi dla niepodległości Polski. Dnia 24 kwietnia 2010 roku imię Jana Rzepy przyjął batalion dowodzenia 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Życie prywatne

Jan Rzepa miał czworo dzieci, z których dwoje zmarło za jego życia. Doczekał się 18 wnuków, 35 prawnuków i 3 praprawnuków. Wnukiem Jana Rzepy jest polityk Jarosław Rzepa.

„`

Reklama
Reklama