Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jan Paweł Woronicz

Jan Paweł Woronicz

Jan Paweł Woronicz (28 czerwca 1757 – 6/7 grudnia 1829) był polskim duchownym rzymskokatolickim, poetą i mówcą. Urodził się na Wołyniu jako syn Piotra i Magdaleny Woroniczów. W młodości uczył się u jezuitów, a po kasacie zakonu w 1773 roku został wyświęcony na księdza diecezjalnego. Ukończył Akademię Wileńską, zdobywając tytuł doktora obojga praw.

Reklama

Kariera duchowna i publiczna

Woronicz pełnił różne funkcje w Kościele i administracji. Był proboszczem w Liwie, a następnie w Powsinie. W latach 1806-1812 był członkiem Izby Najwyższej Wojennej i Administracji Publicznej, a po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1808 roku zasiadł w Radzie Stanu. W 1815 roku cesarz Aleksander I mianował go biskupem diecezjalnym krakowskim.

Arcybiskup Warszawski

W 1827 roku Woronicz został arcybiskupem metropolitą warszawskim i prymasem Królestwa Polskiego. W 1829 roku przewodniczył koronacji cesarza Mikołaja I. W tym samym roku zmarł w Wiedniu, a jego pogrzeb w Krakowie na Wawelu był manifestacją patriotyczną.

Reklama

Twórczość

Jako poeta, Woronicz zasłynął z utworów takich jak:

  • Zjawienie Emilki (1796/1797)
  • Świątynia Sybilli (1801)
  • Hymn do Boga (1805)

Był również uznawany za wybitnego homiletyka, porównywanego z Piotrem Skargą.

Odznaczenia

Woronicz był odznaczony Orderem Świętego Stanisława I klasy w 1815 roku oraz Orderem Orła Białego w 1829 roku.

Podsumowanie

Jan Paweł Woronicz pozostawił trwały ślad w historii Kościoła katolickiego w Polsce, a także w literaturze i retoryce. Jego życie było pełne zaangażowania w sprawy religijne i publiczne, co czyni go jedną z istotnych postaci swojej epoki.

Reklama
Reklama