Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jan Michejda

„`html

Jan Michejda

Jan Michejda (18 lipca 1853 – 14 maja 1927) był polskim prawnikiem i działaczem narodowym, burmistrzem Cieszyna. Urodził się w Olbrachcicach w rodzinie ewangelickiej.

Biografia

Michejda ukończył gimnazjum ewangelickie w Cieszynie, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Wiedniu, gdzie uzyskał doktorat w 1877 roku. Po służbie wojskowej w 1882 roku wrócił do Cieszyna, gdzie otworzył kancelarię prawniczą.

Od młodzieńczych lat angażował się w działalność społeczną. Już w gimnazjum był przewodniczącym polskiej organizacji uczniowskiej „Wzajemność”. Od 1880 roku aktywnie uczestniczył w pracy polskich stowarzyszeń na Śląsku Cieszyńskim, współpracując z bratem Franciszkiem. Był współzałożycielem:

  • Politycznego Towarzystwa Ludowego
  • Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego
  • Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
  • Związku Spółek Rolniczych
  • Związku Kas Spółkowych systemu Raiffeisena

W 1891 roku został pierwszym prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie. Jako członek Stronnictwa Narodowego, a później Polskiego Zjednoczenia Narodowego, pełnił ważne funkcje publiczne, m.in. był posłem do Śląskiego Sejmu Krajowego w latach 1890-1918 oraz członkiem Wydziału Krajowego w Opawie.

Po upadku Austro-Węgier w 1918 roku, Michejda był jednym z prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i został naczelnikiem Tymczasowego Rządu Krajowego. Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku, został komisarzem rządowym Cieszyna, a w 1922 roku pierwszym polskim burmistrzem miasta. Zmarł podczas uroczystości oddania do użytku linii kolejowej Skoczów-Chybie i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Życie osobiste

Michejda ożenił się z Otylią z Foglarów, z którą miał dwóch synów, Alfreda i Stanisława, oraz dwie córki, Elżbietę i Annę.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2 maja 1924)

Bibliografia

  • Ludwik Brożek, Michejda Jan (1853–1927), Polski Słownik Biograficzny, t. 20.
  • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1.

„`