Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jan Maurycy Borski

Chcę dodać własny artykuł

Jan Maurycy Borski

Jan Maurycy Borski, właściwie Jan Maurycy Essigman, był polskim publicystą, dziennikarzem i socjalistą, urodzonym 3 lutego 1889 roku w Warszawie. Zmarł w 1940 roku w Palmirach.

Po ukończeniu szkoły średniej w Warszawie studiował filozofię i nauki społeczne na Uniwersytecie w Zurychu. Po powrocie do Polski dołączył do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) Opozycji. W 1914 roku został aresztowany, a w 1915 roku wcielony do armii rosyjskiej, z której zbiegł do Warszawy. Tam został aresztowany przez Niemców i spędził 32 miesiące w obozie jenieckim. Po uwolnieniu w 1918 roku wrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z „Robotnikiem”.

Od 1 marca 1919 roku do września 1939 roku był zastępcą redaktora naczelnego „Robotnika” i redaktorem działu polityki zagranicznej. Publikował pod pseudonimami J.M.B oraz jmb, co przyniosło mu przydomek „Imbus”. Redagował także „Kalendarz Robotniczy”, a w 1921 roku kierował „Dziennikiem Robotniczym” w Łodzi na polecenie PPS.

W latach 1933-1936 był członkiem Warszawskiego Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS. W czasie II wojny światowej związał się z grupą „Barykada Wolności”. Został aresztowany 24 sierpnia 1940 roku i zamordowany w Palmirach razem ze Stanisławem Dubois.

Ważniejsze publikacje

  • „Dyktatura proletariatu”, Warszawa 1933
  • „Sprawa żydowska w socjalizmie”, Warszawa 1937
  • „Socjalizm a faszyzm”, Warszawa 1939

Bibliografia

  • Słownik Biograficzny Działaczy Polskiego Ruchu Robotniczego

Linki zewnętrzne

Borski był znaczącą postacią w polskim ruchu socjalistycznym oraz dziennikarstwie przed II wojną światową. Jego prace koncentrowały się na problemach społecznych i politycznych, a jego życie zakończyło się tragicznie w czasie okupacji.