Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jan Matthijs

Chcę dodać własny artykuł

Jan Matthijs

Jan Matthijs (znany również jako Jan Matthias lub Johann Mathyszoon) był kluczowym przywódcą ruchu anabaptystów, który zyskał status proroka wśród swoich zwolenników. Urodził się w nieznanym roku, a zmarł 5 kwietnia 1534.

Życiorys

Matthijs pracował jako piekarz w Amsterdamie. W latach 20. XVI wieku nawiązał kontakt z Melchiorem Hoffmanem, co doprowadziło go do przyjęcia anabaptyzmu. W krótkim czasie ochrzcił tysiące nowych wyznawców. Po uwięzieniu Hoffmana, Matthijs stał się przywódcą ruchu anabaptystów i odrzucił teologię pacyfizmu, uznając, że opór jest konieczny w obliczu prześladowań.

W 1534 roku anabaptyści przejęli kontrolę nad miastem Münster. Jan z Lejdy, uczeń Matthijsa, zaprosił go do miasta, które Matthijs ogłosił „Nowym Jeruzalem”. 5 stycznia 1534 roku jego uczniowie wprowadzili powszechny chrzest dorosłych. Komuna z Münster ogłosiła wojnę przeciwko biskupowi Franzowi von Waldeck.

W kwietniu 1534 Matthijs przewidział nadejście Sądu Ostatecznego i wyruszył z grupą trzydziestu towarzyszy na misję. Zostali jednak aresztowani przez wojska biskupa. Matthijs oraz jego towarzysze zostali ścięci, a ich głowy wystawiono na widok publiczny jako przestroga dla mieszkańców Münster.

Komuna z Münster przetrwała jeszcze rok, aż w czerwcu 1535 roku miasto zostało zdobyte przez wojska biskupa, co zakończyło się masową rzezią mieszkańców.

Dziedzictwo

W 2000 roku wydano powieść Q. Taniec śmierci autorstwa Luthera Blissetta, która opowiada o Janie Matthijsie i jego towarzyszach. Matthijs pojawia się również w operze Giacomo Meyerbeera pt. „Prorok”.

Bibliografia

  • Biographisch-bibliographisches Kirchenlexikon, 21, 2003, 912-916

Jan Matthijs był znaczącą postacią w historii ruchu anabaptystów, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii religijnej oraz kulturowej Europy.