Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jan Lipski

Chcę dodać własny artykuł

Jan Lipski

Jan Lipski (1589–1641) był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski, biskupem chełmińskim, a także pełnił wiele innych ważnych funkcji w Kościele katolickim oraz w administracji państwowej. Urodził się w Lipiu jako syn Wawrzyńca Lipskiego i Anny Plichta. Po ukończeniu kształcenia w kolegium jezuitów w Kaliszu oraz na studiach we Włoszech, w 1616 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Początki kariery

Dzięki wsparciu stryja, kanclerza Feliksa Kryskiego, Lipski szybko awansował w hierarchii kościelnej i politycznej. Został sekretarzem w kancelarii koronnej oraz kanclerzem królowej Konstancji Habsburżanki. W 1632 roku został referendarzem koronnym, a w 1636 biskupem chełmińskim.

Biskup chełmiński

Po nominacji na biskupa chełmińskiego, Lipski skoncentrował się na odbudowie diecezji zniszczonej przez wojny szwedzkie. Przeprowadził wizytację generalną, wspierał jezuitów i starał się o rewitalizację kultu lokalnych patronów. Zreorganizował gospodarkę biskupią i planował zwołanie synodu diecezjalnego, jednak jego plany zostały przerwane przez krótkotrwałość kadencji.

Prymas Polski

Po śmierci prymasa Jana Wężyka, Lipski został wybrany na nowego prymasa Polski. 26 czerwca 1638 roku otrzymał nominację królewską, a 23 grudnia tego samego roku prekonizację papieską. Jego rządy charakteryzowały się reformami administracyjnymi i budową rezydencji prymasowskich. W 1640 roku przeprowadził translację relikwii świętego Rafała i planował synod prowincjalny.

Polityk i dyplomata

Lipski był bliskim doradcą królów Zygmunta III i Władysława IV Wazy. Angażował się w sprawy polityczne, popierając zwiększenie prerogatyw senatu oraz uczestniczył w sejmikach i sejmach. W 1637 roku reprezentował króla w negocjacjach małżeńskich z cesarzową.

Śmierć i dziedzictwo

Jan Lipski zmarł w 1641 roku w Łyszkowicach na skutek choroby żołądka. Pochowany został w kolegiacie w Łowiczu. Pozostawił po sobie znaczące legaty na kościoły i dzieła pobożne, a jego działania w diecezji chełmińskiej uczyniły go jednym z bardziej wpływowych biskupów XVII wieku.