Jan Łączny
Jan Łączny, ur. 19 grudnia 1950 w Dobrzycy, to polski polityk, technik mechanik i rolnik, który pełnił funkcję posła na Sejm IV i V kadencji.
Życiorys
W 1970 roku ukończył Technikum Mechaniczne w Koszalinie. Przez ponad dwie dekady, od 1970 do 1993, pracował w koszalińskiej Fabryce Maszyn Budowlanych, zajmując różne stanowiska, w tym ślusarza i mechanika. Po tej pracy rozpoczął prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego o powierzchni 18 ha w Nowych Bielicach. W późniejszym okresie przeszedł na rentę i był członkiem Rady Społecznej przy KRUS.
Był aktywny politycznie, najpierw w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1970-1989), a następnie jako współzałożyciel Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” oraz partii Przymierze Samoobrona (później Samoobrona RP). Przewodniczył władzom wojewódzkim obydwu organizacji do 2010 roku. W 1997 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 1998 roku starał się o mandat w sejmiku zachodniopomorskim.
W 2001 roku zdobył mandat poselski w Sejmie IV kadencji z listy Samoobrony RP, uzyskując 498 głosów. Dzięki dużemu wsparciu Andrzeja Leppera, który zdobył 44 814 głosów, Łączny uzyskał miejsce w parlamencie. W swojej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa oraz zasiadał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Uczestniczył również w komisji śledczej dotyczącej tzw. afery Rywina.
W 2005 roku Łączny ponownie został posłem, uzyskując 2229 głosów, a w latach 2005-2007 był wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewodniczył Podkomisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy dotyczącej związków zawodowych rolników. W 2007 roku bezskutecznie ubiegał się o reelekcję, a w 2010 roku został wykluczony z partii. Następnie związał się z Prawem i Sprawiedliwością i w 2014 roku kandydował na radnego powiatu koszalińskiego.
Za swoją działalność został odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Ziemi Koszalińskiej”.
Życie prywatne
Jan Łączny jest żonaty z Janiną, z którą ma dwoje dzieci: syna Roberta i córkę Agatę.