Jan Henryk XV von Hochberg
Jan Henryk XV von Hochberg, urodzony 23 kwietnia 1861 roku w Pszczynie, był księciem von Pless, hrabią von Hochberg oraz baronem zu Fürstenstein. Zmarł 31 stycznia 1938 roku w Paryżu. Jego żoną była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, znana jako księżna Daisy.
Życiorys
Jan Henryk XV był pierworodnym synem Jana Henryka XI i Marii von Kleist. Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu oraz studiował nauki ekonomiczne w Berlinie, Genewie i Bonn. Otrzymał tytuł książęcy Fürst von Pless w wieku 22 lat. Służył w armii cesarskiej, a po dwóch latach przeszedł na urlop. W latach 1882–1885 odbył podróż dookoła świata.
W 1890 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie, gdzie zaprzyjaźnił się z przyszłym cesarzem Wilhelmem II. W 1891 roku ożenił się z Marią Teresą Cornwallis-West w Londynie, a ich małżeństwo przyniosło czworo dzieci. Jan Henryk XV był aktywnym politykiem, zasiadającym w Pruskiej Izbie Panów i pełniącym funkcje w samorządach lokalnych.
Działalność na tronie książęcym
Po śmierci ojca w 1907 roku, Jan Henryk XV przejął ogromne dobra pszczyńskie i wałbrzyskie. Mimo rozrzutnego stylu życia, zainwestował w przemysł na Śląsku. Podczas I wojny światowej awansował do stopnia pułkownika i wspierał niemieckie organizacje nacjonalistyczne, ale również dążył do niepodległości Górnego Śląska po wojnie. W 1922 roku przyjął obywatelstwo polskie i rozwiódł się z księżną Daisy.
Ostatnie lata i śmierć
W 1936 roku, w wyniku kryzysu gospodarczego, Jan Henryk XV musiał opuścić Książ. Zmarł na atak serca w Paryżu i został pochowany w Pszczynie. W trakcie II wojny światowej jego synowie walczyli przeciwko nazistom.
Upamiętnienie
Życie Jana Henryka XV stało się inspiracją dla filmu Magnat oraz serialu Biała wizytówka, w których główną rolę zagrał Jan Nowicki.