Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jan Gerhard

Jan Gerhard

Jan Gerhard, właściwie Wiktor Lew Bardach, urodził się 17 stycznia 1921 roku we Lwowie, a zmarł 20 sierpnia 1971 roku w Warszawie. Był polskim żołnierzem, pisarzem i publicystą. W czasie II wojny światowej walczył w Wojsku Polskim we Francji, a następnie uczestniczył w francuskim ruchu oporu. Po wojnie służył w ludowym Wojsku Polskim i był posłem na Sejm PRL V kadencji. W latach 1965–1971 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Forum”.

Reklama

Życiorys i działalność wojskowa

Jan Gerhard pochodził z żydowskiej rodziny. Przed wojną był członkiem organizacji syjonistycznej Betar. Po wybuchu wojny dołączył do Wojska Polskiego we Francji, gdzie został ranny i wzięty do niewoli. Po ucieczce z obozu, ukrywając się, nawiązał kontakt z ruchem oporu, wstępując do Partii Komunistycznej i organizacji FTP-MOI. W czasie swojej działalności przeprowadzał akcje dywersyjne, a po wojnie dowodził polskimi jednostkami we Francuskiej Armii Wyzwolenia. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski, gdzie służył w ludowym Wojsku Polskim.

Działalność publicystyczna

Po wojnie Jan Gerhard pracował jako dziennikarz i publicysta. Napisał wiele książek, w tym powieść dokumentalną Łuny w Bieszczadach, oraz studia polityczne takie jak Czas generała czy Francuzi. W 1960 roku pełnił rolę korespondenta Polskiej Agencji Prasowej w Paryżu.

Reklama

Zabójstwo i śledztwo

W dniu 20 sierpnia 1971 roku Jan Gerhard został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Warszawie. Został zasztyletowany, a z miejsca zbrodni zniknęły czeki podróżne. Śledztwo wykazało, że zabójstwo miało charakter rabunkowy. Po przesłuchaniu 1850 świadków, oskarżono dwóch mężczyzn, którzy zostali skazani na karę śmierci w 1972 roku. Motywy zbrodni były różnie interpretowane, w tym jako porachunki z przeszłości Gerharda.

Odznaczenia

Jan Gerhard był wielokrotnie odznaczany, w tym:

  • Order Krzyża Grunwaldu III klasy
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Publikacje

Do jego najważniejszych publikacji należą:

  • Łuny w Bieszczadach
  • Nie ma El Dorado
  • Czas Generała

Jan Gerhard pozostaje postacią kontrowersyjną w polskiej historii, a jego życie i śmierć budzą zainteresowanie historyków i badaczy.

Reklama
Reklama