Jan Ernst – Życiorys
Jan Ernst (12 stycznia 1909 – 26 października 1993) był polskim geografem i artystą muzykiem. Urodził się we Lwowie jako syn profesora astronomii Marcina Ernsta. Był związany z Polską Korporacją Akademicką Leopolia.
Praca naukowa
Ernst ukończył X Państwowe Gimnazjum we Lwowie, a następnie studiował geografię na Uniwersytecie Jana Kazimierza, gdzie jego nauczycielami byli Eugeniusz Romer i August Zierhoffer. W swoich pracach naukowych jako pierwszy wprowadził metody taksonomiczne w geografii rolnictwa.
W latach 30. był asystentem w Instytucie Geografii UJK, a także odbył stypendia naukowe w Genewie i Rzymie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Zofię Kostanecką. W 1939 roku brał udział w obronie Polski jako oficer 19 pułku piechoty. Po wojnie mieszkał w Łodzi, a następnie w Warszawie, pracując jako pianista.
Po wojnie Ernst pracował w różnych instytucjach państwowych w Warszawie. W latach 1957–1959 był związany z Instytutem Spraw Międzynarodowych, a od 1959 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pełnił funkcję profesora oraz dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.
Praca artystyczna
Atmosfera Lwowa oraz przynależność do korporacji akademickiej miały wpływ na rozwój jego kariery artystycznej. W 1931 roku, jako kompozytor, założył zespół wokalny Chór Eryana, który zdobył popularność przez następne 36 lat. Chór wykonywał piosenki do tekstów znanych autorów oraz adaptacje muzyki klasycznej, w tym dzieł Chopina i Brahmsa.
Bibliografia
- Jan Ernst: Dwie linie życia, Wydawnictwo Lubelskie (1988)
Pochówek
Jan Ernst został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.