Jama Ciała
Jama ciała to przestrzeń wypełniona płynem, ograniczona listkami zarodkowymi, występująca u zwierząt o słabo rozwiniętej tkance wypełniającej. U bezkręgowców pełni funkcję elementu szkieletu hydrostatycznego, w której rozwijają się narządy wewnętrzne. Typ jamy ciała determinuje ogólny plan budowy organizmu.
Niektóre organizmy, takie jak robaki płaskie (Platyhelminthes), szczękogęby (Gnathostomulida) oraz inne, nie mają jamy ciała. W ich wnętrzu przestrzeń pomiędzy worem powłokowo-mięśniowym a narządami wypełnia parenchyma, która zaspokaja potrzeby metaboliczne organizmu.
Typy Jam Ciała
- blastocel (pierwotna jama ciała)
- pseudocel (pseudoceloma, schizocel)
- hemocel
- miksocel
- celoma (wtórna jama ciała)
Hipoteza Jam Ciała
Na podstawie struktury jam ciała można ustalać przypuszczalne pokrewieństwa między grupami zwierząt. Klasyfikacja oparta na hipotezie jam ciała dzieli organizmy na acelomatyczne, pseudocelomatyczne i celomatyczne. Badania jednak pokazują, że różne typy jam ciała pojawiały się w procesie ewolucji wielokrotnie i niezależnie, co sugeruje, że obecność lub brak konkretnego typu jamy ciała nie jest wystarczającą podstawą do określenia filogenezy zwierząt.
Bibliografia
- Źródło 1
- Źródło 2
- Źródło 3
Kategoria: Anatomia zwierząt