„`html
Stan Jalisco
Jalisco to stan w środkowo-zachodnim Meksyku, którego stolicą jest Guadalajara. Graniczy z Nayarit, Zacatecas, Aguascalientes, San Luis Potosi, Guanajuato, Colimą oraz Oceanem Spokojnym.
Podział administracyjny
Stan składa się z 126 gmin (hiszp. municipios).
Historia
Pierwsze osiedla na terenie Jalisco datowane są na ponad 10 tys. lat. W 300 r. n.e. pojawiły się tu przejawy zaawansowanej cywilizacji. Hiszpanie dotarli do regionu w 1522 r., a Guadalajara została założona w 1531 r. jako główny ośrodek ekonomiczny. W 1821 r., po wojnie o niepodległość, Jalisco uzyskało status stanu w federacji meksykańskiej.
W XIX wieku stan doświadczył epidemii i walk politycznych, a w XX wieku stał się jednym z bardziej uprzemysłowionych regionów Meksyku. Jalisco, pod rządami Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej, stało się miejscem licznych walk o sprawiedliwość społeczną.
Geografia i klimat
Jalisco charakteryzuje się różnorodnym ukształtowaniem terenu, w tym pasmami górskimi jak Sierra Madre Zachodnia oraz wulkanami. Najważniejszą rzeką jest Lerma-Santiago, a największym jeziorem w kraju jest Chapala. Średnia temperatura w Guadalajarze w styczniu wynosi 16 °C, a w czerwcu 23 °C. Region ma obfite opady w okresie letnim.
Flora i fauna
W Jalisco występują różnorodne gatunki roślin i zwierząt, w tym mahoniowce, sosny oraz jaguary. Utworzono tu „Rezerwat Biosfery Sierra de Manantlan”, chroniący bogactwo naturalne regionu.
Gospodarka
Jalisco jest trzecim stanem pod względem rozwoju gospodarczego w Meksyku, z silnym przemysłem i turystyką, szczególnie w okolicach Puerto Vallarta. W regionie produkuje się 60% meksykańskiego sprzętu komputerowego oraz znane trunki, takie jak tequila. Jalisco jest także wiodącym producentem cukru oraz posiada rozwinięte rolnictwo i rybołówstwo.
Linki zewnętrzne
„`