Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek, urodzony 24 czerwca 1982 roku w Opolu, to polski pisarz, komik stand-upowy oraz dziennikarz. Jest autorem ponad trzydziestu książek, w tym popularnych serii fantastycznych Kłamca i Chłopcy, a także horroru Ciemność płonie oraz kryminałów noir Grimm City. W 2023 roku założył wydawnictwo Pulp Books.

Życiorys

Ćwiek wychowywał się w Głuchołazach i studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Debiutował literacko w 2005 roku. W latach 2002–2010 był członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki.

Twórczość

Ćwiek jest znany z różnorodności gatunkowej swojej twórczości, łącząc fantastykę z kryminałem, horrorem, literaturą podróżniczą i obyczajową. Jego prace często zawierają odniesienia do popkultury i mitologii. W 2011 roku zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach.

Cykl Kłamca

Seria Kłamca opowiada o Lokim, bóstwie kłamstwa, i łączy różne mitologie. W skład cyklu wchodzą:

  • Kłamca (2005)
  • Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006)
  • Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008)
  • Kłamca 4: Kill’em all (2012)

Pozostałe książki i cykle

Ćwiek stworzył także inne serie, takie jak Chłopcy, Dreszcz, Grimm City oraz Drelich. Wiele z tych książek zdobyło uznanie wśród czytelników.

Kryminały

Wspólnie z Adamem Bigajem napisał książkę Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu (2018), a w 2019 roku opublikował kryminał Szwindel.

Nagrody

Ćwiek był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla dziesięciokrotnie, zdobywając ją w 2011 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach.

Działalność fanowska

Przez lata był aktywnym członkiem polskiego fandomu, organizując wydarzenia i przedstawienia teatralne.

Stand-up

Debiutował w stand-upie w 2017 roku, współpracując z Michałem Pałubskim i Maciejem Linke. Tworzy programy komediowe jako część duetu Zbiry standupu.

Życie prywatne

Ćwiek jest ojcem dwójki dzieci i pasjonatem popkultury. Jego rodzina ma silne związki z kulturą, a on sam często uczestniczy w wydarzeniach związanych z literaturą i komiksem.