Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jakow Dżugaszwili

Jakow Iosifowicz Dżugaszwili

Jakow Iosifowicz Dżugaszwili (ur. 18 marca 1907 w Badżi, zm. 14 kwietnia 1943 w Sachsenhausen) był radzieckim wojskowym, synem Józefa Stalina. Jego życie było naznaczone dramatycznymi wydarzeniami, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

Reklama

Życiorys

Jakow Dżugaszwili urodził się jako syn Józefa Stalina i jego pierwszej żony, Jekateriny Swanidze. Po śmierci matki, wychowywany był przez ciotkę. W 1921 roku przeniósł się do Moskwy, gdzie kontynuował naukę. Po ukończeniu Moskiewskiego Instytutu Inżynierów Transportu, pracował w zakładach samochodowych ZiS. W 1938 roku rozpoczął naukę w Akademii Artyleryjskiej, którą ukończył w 1940 roku w stopniu starszego lejtnanta.

Po ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku zgłosił się do służby frontowej. Jako dowódca baterii 14. pułku haubic brał udział w walkach na Białorusi, gdzie w lipcu 1941 roku został wzięty do niewoli przez Niemców. W obozie był poddawany próbom propagandowym i przetrzymywany w różnych oflagach.

Reklama

W 1943 roku został przeniesiony do obozu w Sachsenhausen. Niemcy proponowali wymianę Jakowa na feldmarszałka Paulusa, jednak Stalin odmówił, twierdząc, że nie ma syna w niewoli. Jakow, zmagający się z depresją, zmarł tragicznie na skutek samobójczej próby ucieczki z obozu.

Życie osobiste

  • Był żonaty dwukrotnie: pierwsza żona, Zoja Gunina, nie była akceptowana przez Stalina.
  • Z drugą żoną, Julią Melcer, miał syna Jewgienija i córkę Galinę.
  • Pojmanie Jakowa do niewoli doprowadziło do aresztowania Julii przez NKWD.

Odznaczenia i pamięć

Pośmiertnie, 28 października 1977 roku, Jakow Dżugaszwili otrzymał order Wojny Ojczyźnianej I stopnia. Wcześniej był przedstawiony do odznaczenia orderem Czerwonego Sztandaru, jednak nie doszło to do skutku.

Filmy dokumentalne

  • Tajna historia ZSRR – Syn marnotrawny nr 1, autor: Maciej Zakrocki

Jakow Dżugaszwili pozostaje postacią tragicznie naznaczoną historią, która pokazuje złożoność relacji rodzinnych i politycznych w czasach ZSRR.

Reklama
Reklama