Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jak-7

Jak-7

Jak-7 (ros. Як-7) to radziecki samolot myśliwski i szkolno-treningowy z czasów II wojny światowej, opracowany przez biuro konstrukcyjne Jakowlewa. Był on rozwinięciem myśliwca Jak-1.

Rozwój i wersje seryjne

W 1940 roku, w związku z wprowadzeniem nowoczesnych myśliwców, powstała potrzeba opracowania samolotu szkolno-treningowego. Na bazie myśliwca Jak-1 stworzono dwumiejscową wersję szkolną UTI-26, która przeszła próby państwowe i została skierowana do produkcji jako Jak-7UTI. Pierwszy seryjny samolot oblatano 18 marca 1941 roku. W obliczu wybuchu wojny z Niemcami, produkcję samolotu przekształcono w wariant myśliwski.

Jak-7UTI i Jak-7

Pierwotnie Jak-7UTI miał ograniczone uzbrojenie, jednak z powodu wojny, przekształcono go w myśliwiec Jak-7, który zyskał większe uzbrojenie i lepsze osiągi.

Jak-7A i Jak-7B

Wprowadzono dalsze ulepszenia, co skutkowało wersją Jak-7A, a następnie Jak-7B, która stała się wersją masową. Uzbrojenie Jak-7B obejmowało działko 20 mm SzWAK oraz dwa karabiny maszynowe 12,7 mm. Osiągi samolotu poprawiły się dzięki zastosowaniu nowego silnika M-105PF.

Jak-7W i warianty rozpoznawcze

Produkcję Jak-7W, wersji szkolno-treningowej, wznowiono w 1942 roku. Wersje rozpoznawcze Jak-7UTI, oznaczane jako Jak-7R, były dostosowane do zadań rozpoznawczych.

Użycie

Samoloty Jak-7 były kluczowe w szkoleniu radzieckich pilotów myśliwskich. Wersje myśliwskie zaczęły działać od zimy 1941 roku, a ich głównym zadaniem było uzupełnienie strat w lotnictwie radzieckim. Mimo problemów z jakością wykonania, Jak-7B stał się efektywnym myśliwcem.

Warianty eksperymentalne

Testowano różne warianty, w tym Jak-7M z większym uzbrojeniem i Jak-7PD przeznaczony do przechwytywania samolotów na dużych wysokościach. Żaden z tych wariantów nie wszedł do masowej produkcji.

Opis techniczny i dane techniczne

Jak-7B był jednomiejscowym dolnopłatem o konstrukcji mieszanej, z metalowym kadłubem i drewnianym skrzydłem. Uzbrojenie obejmowało różne kombinacje karabinów maszynowych i działek. Silnik M-105PF dawał mu znaczną moc, co przekładało się na osiągi.

Linki zewnętrzne i bibliografia

Więcej informacji można znaleźć w dokumentach historycznych oraz publikacjach dotyczących radzieckich samolotów myśliwskich.

Kategoria: Radzieckie samoloty myśliwskie II wojny światowej
Kategoria: Samoloty Jakowlew
Kategoria: Radzieckie samoloty szkolno-treningowe