Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Jacques-Bénigne Bossuet

Jacques-Bénigne Bossuet

Jacques-Bénigne Bossuet (1627-1704) był francuskim duchownym katolickim, biskupem, teologiem i nadwornym kaznodzieją Ludwika XIV. Uznawany za wpływowego myśliciela politycznego, propagował monarchię absolutną, twierdząc, że władza królewska pochodzi od Boga. Był także członkiem Akademii Francuskiej.

Reklama

Życiorys

Urodził się w Dijon w rodzinie prawniczej. W młodym wieku przyjął tonsurę i rozpoczął edukację w jezuickim Collège des Godrans. W 1642 kontynuował naukę w Collège de Navarre w Paryżu. W 1652 został wyświęcony na księdza i szybko zyskał uznanie w Metzu, gdzie angażował się w debatę z hugenotami.

Kariera w Paryżu

W 1657 przeniósł się do Paryża, gdzie regularnie wygłaszał kazania w kaplicy królewskiej. Był znany z oratorskiego talentu, a jego mowy przyciągały uwagę dworu. Bossuet był autorem wielu prac, w tym Oraisons funèbres i Discours sur l’histoire universelle, w których łączył myśli polityczne z historią i teologią.

Reklama

Biskup Meaux

W 1681 został biskupem Meaux. W tym okresie angażował się w spory między Królem a Papieżem oraz kontynuował prace nad literaturą religijną, w tym Histoire des variations des Églises protestantes, w której argumentował za hierarchią Kościoła.

Spór z Fénelonem

W latach 1697-1699 Bossuet prowadził spór z François Fénelonem na temat miłości boskiej. Fénelon, jego były uczeń, był pod wpływem poglądów kwietyzmu, co doprowadziło do konfliktu i publicznych polemik między nimi.

Śmierć

Bossuet zmarł 12 kwietnia 1704 roku. Jego pogrzeb był okazją do wygłoszenia kazania przez znanego jezuitę Charlesa de la Rue.

Pisma Bossueta

  • Méditation sur la brièveté de la vie (1648)
  • Discours sur l’histoire universelle (1679)
  • Histoire des variations des Églises protestantes (1688)

Bibliografia

Bossuet pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, w tym prace teologiczne i polityczne, które miały duży wpływ na myśl katolicką i polityczną w XVII wieku.

Reklama
Reklama