Issyk-Kul
Issyk-Kul (kirg. Ысык-Көл, Ysykköl, tłum. gorące jezioro; ros. Иссык-Куль, Issyk-Kul) to słonawe jezioro bezodpływowe, usytuowane w północno-wschodnim Kirgistanie, w Azji Centralnej. Leży w kotlinie górskiej Tienszan, w odległości 126 km od stolicy kraju, Biszkeku.
Jezioro jest największym akwenem w Kirgistanie, zajmując powierzchnię 6280 km². Z wysokością 1609 m n.p.m., jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie, po jeziorze Titicaca. Maksymalna głębokość Issyk-Kulu wynosi 702 m, a zasolenie osiąga wartość 5,8‰.
Rzeki i ekosystem
Do jeziora wpływają liczne górskie rzeki, w tym Tüp i Dżyrgałang. Region ten jest znany z rozwiniętego rybołówstwa oraz żeglugi. Główne miejscowości nad jeziorem to Bałykczy i Czołponata.
Ostoja ptaków
Wschodnia część Issyk-Kulu została uznana przez BirdLife International w 2006 roku za ostoję ptaków (IBA) ze względu na duże zróżnicowanie gatunków ptaków wodnych. Do 2015 roku w rejonie jeziora stwierdzono obecność 267 gatunków ptaków. Zimują tu m.in.:
- gągoły (Bucephala clangula)
- hełmiatki zwyczajne (Netta rufina)
- perkozy zauszniki (Podiceps nigricollis)
Podczas przelotów zatrzymują się tu również rożeńce zwyczajne (Anas acuta) i żurawie stepowe (Anthropoides virgo).
Ekstremalne zjawiska pogodowe
W dniu 14 stycznia 2023 roku w obszarze jeziora wystąpiła ekstremalnie niska temperatura, sięgająca –30°C, co spowodowało pierwsze w historii zamarznięcie Issyk-Kulu.
Kategorie
- Jeziora w Kirgistanie
- Jeziora endoreiczne
- Ostoje ptaków IBA