Intermedia – Projekt Hipertekstowy
Intermedia to projekt hipertekstowy, który został opracowany na Brown University. Jest to trzeci publicznie znany system hipertekstowy, po HES (1967) i FRESS (1969). Inicjatorem projektu był Norman Meyrowitz, który rozpoczął prace nad nim w 1985 roku. W tym samym czasie utworzono Institute for Research in Information and Scholarship (IRIS).
Charakterystyka Systemu
System Intermedia został uruchomiony na platformie A/UX v. 1.1. Wykorzystano w nim język programowania zorientowany obiektowo oraz standardowe funkcje bazodanowe. Intermedia obsługiwał dwukierunkowe odsyłacze między tekstami i grafiką, a także zawierał metainformacje takie jak:
- Autor
- Data utworzenia
- Tytuł
- Wyrazy kluczowe
Informacje o odsyłaczach były przechowywane oddzielnie od głównego tekstu, co umożliwiało użytkownikom tworzenie własnych zbiorów powiązanych informacji. System był wielodostępny, oferując trzy poziomy uprawnień:
- Czytanie
- Pisanie
- Adnotowanie
Te uprawnienia były podobne do tych w systemie Unix. Intermedia wymagał 4 MB pamięci operacyjnej oraz 80 MB miejsca na dysku. Był ściśle związany z klonem Uniksa, działającym na maszynach Macintosh, co ograniczało jego przenośność.
Zakończenie Projektu
W 1991 roku, w wyniku zmian w AU/X oraz braku funduszy, projekt Intermedia został zakończony.
Przypisy
- Kategoria: Hipertekst
- Kategoria: Historia Internetu