Interferometr
Interferometr to przyrząd pomiarowy, który wykorzystuje zjawisko interferencji fal do dokładnych pomiarów, takich jak odległość czy wymiary obiektów. Działa na zasadzie nakładania się dwóch spójnych fal, co prowadzi do powstania obszarów wzmacniania i wygaszania drgań. Obserwacja wzorów interferencyjnych umożliwia uzyskanie precyzyjnych wyników pomiarowych.
Interferometry optyczne są najbardziej rozpowszechnione, ale można również stosować mikrofale czy elektrony. Interferometry dzieli się na jednowiązkowe, dwuwiązkowe i wielowiązkowe.
Interferometr jednowiązkowy
Interferometr jednowiązkowy generuje obraz interferencyjny w wyniku interferencji dwóch prostopadłych składowych promienia świetlnego. Zbudowany jest z światłowodu planarnego, w którym jedna składowa (mod TE lub TM) jest wrażliwa na zmiany współczynnika załamania światła. Użycie polaryzatora na wyjściu układu pozwala na uporządkowanie drgań, co umożliwia obserwację interferencji. Przykładem jest interferometr różnicowy.
Interferometr dwuwiązkowy
W interferometrze dwuwiązkowym światło ze źródła jest dzielone na dwa promienie za pomocą płytki półprzepuszczalnej. Jeden promień służy jako odniesienie, a drugi przenosi sygnał. Zmiana fazy sygnału, wynikająca z różnicy drogi optycznej, prowadzi do zmian w obrazie interferencyjnym. Przykłady interferometrów dwuwiązkowych to:
- Interferometr Michelsona
- Interferometr Mirau
- Interferometr Fizeau
- Interferometr Macha-Zehndera
- Interferometr Sagnaca
- Interferometr Lloyda
- Zwierciadła Fresnela
- Interferometr Twymana-Greena
Interferometr wielowiązkowy
Interferometr wielowiązkowy generuje obraz interferencyjny na podstawie wielu promieni przesuniętych w fazie. Różnice faz mogą powstawać na skutek nierównych odstępów od powierzchni odbijających. Przykłady to:
- Interferometr Fabry’ego-Perota
- Interferometr Newtona