Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Instruktor harcerski

Instruktor w organizacji harcerskiej

Instruktor to kategoria członkowska w organizacji harcerskiej, obejmująca osoby pełniące funkcje wychowawcze. W historii skautingu, założonego przez Roberta Baden-Powella, instruktor był osobą uczącą konkretnej dziedziny. Z czasem funkcje oficerów skautowych zaczęto nazywać instruktorami, a terminy „skautmistrz” i „podskautmistrz” stały się stopniami instruktorskimi.

Reklama

Obecny status instruktorów

W organizacjach skautowych, takich jak Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), instruktorami mogą być osoby, które ukończyły 16 lat i złożyły Zobowiązanie Instruktorskie. W ZHP instruktorką może zostać harcerka, a instruktorem harcerz, który posiada odpowiedni stopień instruktorski.

Prawa i obowiązki instruktorów ZHP

Instruktorzy ZHP mają takie same prawa jak pozostali członkowie organizacji, a także dodatkowe uprawnienia związane z przyjmowaniem Obietnicy, Przyrzeczenia i Zobowiązania Instruktorskiego. Obowiązkiem instruktorów jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży. Posiadają oni czynne i bierne prawo wyborcze, z pewnymi ograniczeniami:

Reklama
  • Wybory na funkcje przewodniczącego ZHP przysługują tylko instruktorom w stopniu harcmistrza.
  • Nie można łączyć funkcji komendanta hufca z członkostwem w komisji rewizyjnej chorągwi.

Funkcje instruktorskie w ZHP

Funkcje instruktorskie to te, które służą realizacji celów ZHP i nie mają charakteru dorywczego. Należą do nich:

  • Funkcja drużynowego.
  • Inne mianowane funkcje instruktorskie.

Instruktorzy w ZHR

W ZHR, instruktorami mogą zostać pełnoletni harcerze i harcerki, którzy są chrześcijanami i posiadają stopień instruktorski. Regulaminy dotyczące stopni instruktorskich są uchwalane przez Naczelnictwo.

Prawa i obowiązki instruktorów ZHR

Instruktorzy ZHR mają podobne prawa jak członkowie organizacji, a także obowiązek aktywnego uczestnictwa w pracy wychowawczej. Posiadają czynne i bierne prawo wyborcze, z ograniczeniami dotyczącymi stopnia instruktorskiego.

Zobowiązanie instruktorskie

Zobowiązanie instruktorskie to obrzędowe przyrzeczenie składane przez przyszłych instruktorów ZHP, odbywające się w podniosłej atmosferze, najczęściej przy ognisku.

Reklama
Reklama