Innocenty X – Życiorys
Innocenty X, właściwie Giovanni Battista Pamfili, urodził się 7 maja 1574 roku w Rzymie. Był 236. papieżem, sprawującym urząd od 15 września 1644 do 7 stycznia 1655.
Wczesne życie
Pochodził z rodziny osiedlonej w Rzymie pod koniec XV wieku, będąc prapraprawnukiem papieża Aleksandra VI. Jego rodzice to Camillo Pamfili i Maria Cancellieri del Bufalo. Został skierowany przez stryja, kardynała Girolamo Pamphiljego, do kariery duchownej. W 1594 obronił doktorat z prawa na Collegio Romano. W 1604 został sędzią trybunału Roty Rzymskiej, a w 1621 mianowany nuncjuszem w Neapolu. W 1626 otrzymał tytularny urząd patriarchy Antiochii.
W 1627 papież Urban VIII mianował go kardynałem. Jako kardynał zasiadał w sześciu kongregacjach Kurii Rzymskiej i pełnił różnorodne funkcje, w tym kamerlinga Świętego Kolegium Kardynalskiego.
Pontyfikat
Papież Innocenty X został wybrany 15 września 1644, po 36-dniowym konklawe. Jego koronacja miała miejsce 4 października 1644. Na początku pontyfikatu musiał zmierzyć się z nadużyciami rodziny Barberinich. Po pewnym czasie wybaczył im i pozwolił na powrót do Rzymu.
Innocenty X był również krytykowany za nepotyzm, jednak większość jego krewnych nie uzyskała wysokich godności. Jego bratowa, Olimpia Maidalchini, miała znaczący wpływ na decyzje papieża, co budziło kontrowersje.
Podczas pontyfikatu zakończyła się wojna trzydziestoletnia. Papież był niezadowolony z traktatu westfalskiego, uznając go za zbyt korzystny dla protestantów. Wspierał Hiszpanię w konflikcie z Francją i był przeciwny uznaniu Jana IV Bragancy królem Portugalii.
Innocenty X promował działalność misyjną oraz podniósł rangę Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. W 1653 opublikował bullę Cum occasione, potępiającą jansenizm. Uczestniczył również w obchodach Roku Jubileuszowego w 1650 roku.
Był mecenasem sztuki, co przyczyniło się do rozwoju architektury w Rzymie. W czasie jego pontyfikatu powstały istotne projekty, takie jak odnowienie Piazza Navona.
Nominacje kardynalskie
Innocenty X mianował 40 kardynałów na ośmiu konsystorzach.
Ważniejsze dokumenty dogmatyczne
* Konstytucja Cum occasione, potępiająca tezy jansenizmu. Uznawana za dokument nieomylny Kościoła katolickiego.