Incydent w gospodzie Ikedaya
Incydent zbrojny, który miał miejsce 8 lipca 1864 roku w gospodzie Ikedaya w Kioto, był starciem pomiędzy zwolennikami restauracji cesarstwa, znanymi jako ishin-shishi, a oddziałem policyjnym Shinsengumi, lojalnym wobec siogunatu Tokugawa. Ishin-shishi, składający się z rōninów, planowali podpalić Kioto i porwać daimyō Matsudairę, odpowiedzialnego za utrzymanie porządku w mieście.
Plany ishin-shishi zostały ujawnione po aresztowaniu Shuntarō Furutaki, którego brutalne przesłuchanie przez Toshizō Hijikatę doprowadziło do odkrycia miejsca spotkania w gospodzie Ikedaya. Isami Kondō, dowódca Shinsengumi, szybko zorganizował akcję, by zapobiec realizacji planu.
Przebieg walki
Gdy Shinsengumi dotarli do gospody, zastały tam około dwudziestu ishin-shishi. Po wezwaniu do złożenia broni, jeden z nich zaatakował Kondō, co wywołało zaciętą walkę. Do starcia dołączyli także członkowie innych klanów wspierających shōguna, co doprowadziło do długotrwałej bitwy.
- W wyniku walki zginęło 8 rōninów.
- Aresztowano 23 osoby.
- Tylko jeden członek Shinsengumi zginął na miejscu, a dwóch zmarło później z ran.
Incydent ujawnił siłę Shinsengumi jako organizacji, z którą musieli się liczyć zwolennicy restauracji cesarstwa. Uważa się, że starcie opóźniło ich zwycięstwo o rok lub dwa, co doprowadziło do restauracji Meiji.
Reperkusje i kultura popularna
Gospoda Ikedaya została zniszczona podczas walki, a przez lata zmieniała właścicieli i przeznaczenie. Obecnie jest japońskim pubem izakaya, a wydarzenie upamiętnia tablica pamiątkowa.
Incydent w Ikedaya stał się inspiracją dla wielu dzieł kultury popularnej, w tym mangi Shinsengumi Imon Peacemaker oraz anime Peacemaker Kurogane i Hakuōki Shinsengumi Kitan. Pojawia się również w mandze Rurōni Kenshin, wprowadzając wątek Kyoto Arch.