Ilich Ramírez Sánchez – „Carlos” / „Szakal”
Ilich Ramírez Sánchez, znany jako „Carlos” lub „Szakal”, to wenezuelski terrorysta, który urodził się 12 października 1949 roku w Michelenie. Obecnie odbywa dożywotnią karę w Francji.
Pseudonimy
Ramírez rozpoczął używanie pseudonimu „Carlos” w 1970 roku podczas pobytu w Jordanii. Nazwa „Szakal” została mu nadana przez media po serii morderstw w 1975 roku, inspirowana powieścią Fredericka Forsytha „Dzień Szakala”.
Życiorys
Ramírez pochodzi z zamożnej rodziny o lewicowych poglądach. Jego ojciec, adwokat, wpajał dzieciom ideologię komunistyczną. Po rozwodzie rodziców w 1967 roku, Ramírez z bratem przenieśli się do Londynu, a później na studia do Moskwy, gdzie zaangażowali się w lewicowy ruch studencki.
W 1970 roku Ramírez dołączył do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i przeszedł intensywne szkolenie wojskowe. Po serii zamachów, w tym nieudanym ataku na żydowskiego biznesmena w Londynie, zyskał reputację terrorysty.
Działalność terrorystyczna
- 1974: Seria ataków bombowych w Paryżu.
- 1975: Prowadzenie akcji porwania ministrów OPEC, za co otrzymał 50 milionów dolarów.
- 1981-1982: Zamachy w Europie, w tym na Radio Wolna Europa i francuską elektrownię jądrową.
W 1994 roku został aresztowany przez francuskie siły specjalne i skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za morderstwo dwóch policjantów i informatora.
Życie prywatne
Ramírez był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była niemiecka terrorystka Magdalena Kopp. Po rozwodzie z Kopp ożenił się z Palestynką Laną Jarrar, a następnie z Isabelle Coutant-Peyre.
Poglądy i wpływy
Ramírez był wychowany w duchu komunistycznym, a po przejściu na islam w Sudanie, stał się zwolennikiem radykalnych idei. W XXI wieku chwalił fundamentalistów islamskich, w tym Usamę ibn Ladina, i opublikował książkę „Revolutionary Islam”.
Obecność w kulturze
Postać Ramíreza zainspirowała wiele dzieł kultury, w tym miniserial „Carlos” oraz cykl powieści Roberta Ludluma, gdzie stał się czarnym charakterem.