Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

II rozbiór Polski

II Rozbiór Polski

II rozbiór Polski to cesja terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która miała miejsce 23 stycznia 1793 roku na rzecz Królestwa Prus i Imperium Rosyjskiego, bez udziału Monarchii Habsburgów. Był to drugi z trzech rozbiorów Polski, które miały miejsce pod koniec XVIII wieku.

Reklama

Okoliczności

W wyniku kapitulacji Stanisława Augusta Poniatowskiego po wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, Prusy, pod przywództwem Fryderyka Wilhelma II, zażądały wcielenia Wielkopolski do Królestwa Prus. Było to związane z niepowodzeniami armii pruskiej w wojnie przeciwko rewolucyjnej Francji.

Żądanie to szybko przekształciło się w propozycję przeprowadzenia II rozbioru Polski. 23 stycznia 1793 roku podpisano traktat podziałowy między Katarzyną II a Fryderykiem Wilhelmem II. Wkrótce po tym wojska pruskie zajęły Wielkopolskę, a armia rosyjska wschodnią Polskę. Polskie oddziały w większości wycofały się z tych terenów.

Reklama

Podział Terytorialny

W wyniku II rozbioru Rzeczpospolita utraciła znaczną część swoich ziem:

  • Na rzecz Rosji: województwa mińskie, kijowskie, bracławskie, podolskie oraz części wileńskiego, nowogródzkiego, brzeskolitewskiego i wołyńskiego (łącznie 228 600 km², zamieszkałe przez 3,056 mln osób).
  • Na rzecz Prus: Gdańsk, Toruń, województwa poznańskie, gnieźnieńskie, kaliskie, sieradzkie oraz części krakowskiego, rawskiego i mazowieckiego (łącznie 58 400 km², zamieszkałe przez 1,136 mln osób).

Konsekwencje

II rozbiór Polski doprowadził do całkowitej kompromitacji konfederacji targowickiej i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Sejm grodzieński, obradowany pod presją zaborców, wyraził zgodę na podział terytorium, zawarł traktat pokojowy z Rosją i przywrócił Radę Nieustającą, rozwiązując tym samym konfederację targowicką. Był to ostatni sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Interwencja Austrii w rozbiorze była nieobecna, gdyż kraj ten był zaangażowany w wojnę z Francją. Dopiero 3 stycznia 1795 roku Austria zawarła tajną konwencję z Rosją, planując III rozbiór Polski, do którego przystąpiła na mocy traktatu II rozbioru, ale jedynie w granicach zaboru rosyjskiego.

Reklama
Reklama