Igor Mielech – Zdemaskowany Wywiadowca
Igor Mielech był podpułkownikiem i oficerem radzieckiego wywiadu GRU, zdemaskowanym podczas pracy w ONZ w Nowym Jorku. Ukończył Szkołę Języków Obcych Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego i był wykładowcą Wojskowej Akademii Dyplomatycznej.
Działalność w Stanach Zjednoczonych
Od 1958 roku Mielech pracował w sekretariacie ONZ. Wkrótce znalazł się w kręgu zainteresowania amerykańskiego kontrwywiadu (FBI) z powodu kontaktów z Williamem Hirschem, znanym jako John Gilmore. 23 października 1958 roku spotkał się z Hirschem w Chicago, gdzie zaoferował 200 dolarów za zdjęcia lotnicze i mapy rejonu Chicago.
Aresztowanie i Proces
Po kolejnych spotkaniach z Hirschem, 27 października 1960 roku, Mielech i Hirsch zostali aresztowani w Nowym Jorku. Oskarżono ich o spiskowanie w celu uzyskania informacji dotyczących obrony narodowej dla ZSRR.
Mielech, nieposiadający immunitetu dyplomatycznego, spędził krótki czas w więzieniu, po czym został zwolniony za kaucją z zakazem opuszczania Manhattanu. Ostatecznie, 8 kwietnia 1961 roku, opuścił Stany Zjednoczone. Hirsch pozostał w więzieniu, a prasa krytykowała administrację prezydenta Kennedy’ego za zlekceważenie poważnych zarzutów przeciwko Mielechowi.
Powiązania z Wydarzeniami Międzynarodowymi
Istnieją spekulacje, że sprawa Mielecha mogła być powiązana z uwolnieniem dwóch amerykańskich lotników, którzy przeżyli zestrzelenie samolotu B-47 Stratojet nad Morzem Barentsa w lipcu 1960 roku. W wyniku tej wymiany szpiegów również Hirsch zyskał korzyści.
Podsumowanie
Igor Mielech to postać związana z zimnowojennymi napięciami, której działalność w ONZ i związane z nią aresztowanie miały wpływ nie tylko na jego życie, ale także na relacje amerykańsko-radzieckie w tamtym okresie.
Przypisy
- Kategoria: Funkcjonariusze radzieckiego wywiadu wojskowego