Ignalino
Ignalino to miasto w północno-wschodniej Litwie, w okręgu uciańskim, położone w Auksztocie. W okresie międzywojennym wchodziło w skład województwa wileńskiego. Obecnie jest siedzibą rejonu i gminy, z populacją wynoszącą około 7,5 tys. mieszkańców (a w całym starostwie około 25 tys.). W okolicy znajduje się Auksztocki Park Narodowy, utworzony w 1974 roku, który obejmuje liczne jeziora i pierwotne lasy.
Nazwa Ignalino została wykorzystana dla wybudowanej w regionie Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej typu RBMK-1500, zbudowanej w czasach ZSRR. W związku z elektrownią stworzono również miasto Wisaginia, które liczy około 30 tys. mieszkańców, głównie pracowników elektrowni.
Historia
W czasie II wojny światowej, w lipcu 1941 roku, Niemcy utworzyli w Ignalinie getto dla Żydów, w którym przebywało około 1200 osób. Getto zostało zlikwidowane 27 września 1941 roku, a mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu znajdującego się w pobliżu Nowych Święcian. W październiku tego samego roku zamordowano około 8 tys. więźniów obozu.
Współpraca zagraniczna
- Büren (Niemcy)
- Serock (Polska)
- Gmina Kongsvinger (Norwegia)
- Gmina Helle (Norwegia)
- Prachatice (Czechy)
- Dyneburg (Łotwa)
- Brasław (Białoruś)