„`html
Igława
Igława (cz. Jihlava) to miasto statutarne położone w południowej części Republiki Czeskiej, w regionie Wysoczyzny Czeskomorawskiej, nad rzeką Igławą. Jest stolicą kraju Wysoczyna oraz powiatu Igława. Zgodnie z danymi z 1 stycznia 2016 roku, liczba mieszkańców wynosi około 51 000, a powierzchnia miasta to 78,85 km².
Nazwa
Pochodzenie nazwy „Igława” nie jest do końca wyjaśnione. Możliwe, że wywodzi się od Longobardów (Igulaha) lub Słowian, gdzie „jehla” oznacza ostre kamienie w korycie rzeki. Niemcy związali nazwę z niemieckim słowem „Igel” (jeż), co wpłynęło na symbolikę miasta.
Gospodarka
Igława rozwija się przemysłowo, z silnymi sektorami:
- przemysł maszynowy
- przemysł samochodowy
- przemysł elektroniczny
- przemysł włókienniczy
- przemysł drzewny
- przemysł szklarski
- przemysł skórzany
- przemysł spożywczy
- przemysł hutniczy
Historia
Igława została założona w okolicach bogatych złóż srebra około roku 1240 jako wolne miasto górnicze, co czyni ją najstarszym miastem górniczym w Czechach. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1233 roku. W XIV wieku nastąpił spadek wydobycia srebra, a miasto rozwinęło sukiennictwo. W XIX wieku Igława stała się istotnym ośrodkiem przemysłowym i uzyskała połączenie kolejowe.
Igława jest ważnym regionalnym centrum administracyjnym, przemysłowym oraz akademickim (posiada Wyższą Szkołę Politechniczną). Główne zakłady przemysłowe to Robert Bosch GmbH i Motorpal. Miasto jest również istotnym węzłem drogowym i kolejowym.
Zabytki i atrakcje
W mieście znajdują się liczne zabytki, w tym:
- Kościół św. Jakuba
- Kościół św. Krzyża
- Kościół Wniebowzięcia NMP
- Kościół św. Ignacego
- Ratusz
- Podziemne korytarze (25 km)
- Cmentarz żydowski
- Ogród zoologiczny
Miasta partnerskie
- Eilenburg (od 1987)
- Purmerend (od 1991)
- Heidenheim an der Brenz (od 2002)
„`