Ibiza – Informacje Ogólne
Ibiza (kat. Eivissa) jest trzecią co do wielkości i drugą co do liczby ludności wyspą archipelagu Baleary, o powierzchni 571 km². Jest największą wyspą w grupie Pitiuz.
Historia
Na Ibizie osiedlili się Fenicjanie w VII wieku p.n.e., a następnie wyspa przeszła pod panowanie Kartagińczyków. W czasach rzymskich nosiła nazwę Ebusus. Po upadku Rzymu rządzili nią Bizantyjczycy i Wandalowie. Po podboju arabskim wyspa należała do Taify z Dénia. W 1235 roku Jakub I Zdobywca przyłączył ją do Aragonii. W późniejszym czasie król Filip V zniósł lokalną autonomię. Obecnie Ibiza cieszy się autonomią w ramach wspólnoty autonomicznej z Majorką i Minorką.
Ludność
Stolicą i największym miastem Ibizy jest Ibiza, a innym ważnym miastem jest San Antonio. Wyspa liczy około 141 000 mieszkańców, w tym około 8000 cudzoziemców, a nieoficjalnie ich liczba wynosi około 50%. Większość z nich to Niemcy i Brytyjczycy. Polonia na stałe zamieszkująca wyspę liczy około 200 osób, a w sezonie letnim liczba Polaków wzrasta dzięki turystom i pracownikom sezonowym.
Geografia
Ibiza ma wyżynne ukształtowanie terenu, z maksymalnym wzniesieniem wynoszącym 475 m. Roślinność wyspy składa się głównie z zarośli palmitos i makii.
Klimat
Ibiza charakteryzuje się ciepłym klimatem, co sprzyja turystyce.
Turystyka i Gospodarka
Na wyspie uprawia się oliwki, migdały, winną latorośl, owoce cytrusowe oraz zboża, głównie pszenicę. Rybołówstwo również odgrywa istotną rolę w gospodarce. Ibiza stała się popularnym celem turystycznym od końca lat 70. XX wieku, kiedy to zaczęła przyciągać turystów oraz hippisów. Słynne kluby muzyczne, takie jak Pacha, Space, Privilege i Amnesia, uczyniły ją centrum muzyki elektronicznej, a lotnisko na Ibizie jest jednym z największych w Hiszpanii pod względem liczby pasażerów.
Latarnia Morska
Na północnym skraju wyspy znajduje się latarnia morska Moscater, najwyższa tego typu budowla na Balearach.