„`html
Huta Nowa
Huta Nowa to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bieliny, w Górach Świętokrzyskich. W przeszłości istniała gmina Huta Nowa, a w latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa kieleckiego.
Historia
Historia Huty Nowej związana jest z istniejącymi na tym terenie hutami szkła. Nazwa miejscowości ma swoje korzenie w działalności hutniczej. W 1669 roku proboszcz Jan Brzoszczyński używał nazwy officina vitrearia Nova, a w 1718 roku ksiądz Józef Antoni Jaworski po raz pierwszy wprowadził polską nazwę Nowa Chuta.
W 1856 roku nazwa „Huta Nowa” została uregulowana. Badania archeologiczne przeprowadzone przez Pracownię Dziejów Szkła w Toruniu w 1993 roku odkryły ślady huty szkła z XVII i XVIII wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Belnianki.
Odkrycia archeologiczne
W trakcie badań znaleziono m.in. fragmenty donic do wytopu szkła oraz butelek wykonanych ze szkła zielonkawym. Zbiory zostały przekazane do Pracowni Dziejów Szkła w Toruniu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Powstanie huty
Powstanie huty szkła w Hucie Nowej miało miejsce po klęsce żywiołowej w 1645 roku, kiedy huragan zniszczył lasy między Bielinami a Lechowem. Biskup Piotr Gembicki zlecił hutnikowi Jakubowi Michnowskiemu przeniesienie huty na obszar dotknięty katastrofą.
Lokalizacja huty była uzależniona od dostępności surowców, takich jak piasek, popiół, potaż, wapienie, gliny i drewno opałowe. Szkło produkowane w Hucie Nowej charakteryzowało się niską jakością, jednak doświadczeni hutnicy potrafili wytwarzać lepsze jakościowo szkło, w tym taflowe i białe. Proces produkcji opierał się na technice wydmuchiwania szkła z użyciem piszczeli, która jest stosowana do dziś.
„`